w

Media w USA: „Przegrana Trumpa to zła wiadomość dla faktycznego władcy Polski, Jarosława Kaczyńskiego”

Screenshot 10

Politico to amerykański portal, który specjalizuje się w śledzeniu wydarzeń dotyczących Kongresu, amerykańskich mediów i urzędu prezydenta. Redakcja została założona przez dwóch dziennikarzy, którzy opuścili The Washington Post w 2007 roku.

Powstanie tej organizacji medialnej miało miejsce, gdy w Stanach Zjednoczonych doszło do politycznych i mediowych przeobrażeń.

W 2015 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w Europie jako spółka joint venture pomiędzy Politico LLC (z siedzibą w USA) a niemieckim koncernem wydawniczym Axel Springer.

Zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich USA to duża zmiana dla polityki międzynarodowej. Amerykańscy dziennikarze komentują, że to wpłynie również na politykę wewnętrzną Europy.

Amerykańska prasa w ciekawy sposób komentuje reakcje rządu w Polsce na wygraną Bidena: The US election’s other loser: European populists
Joe Biden’s victory robs Europe’s illiberals of a cheerleader in the White House.

Portal ma milionową publiczność, która przeczyta ten artykuł i zbuduje sobie pewien obraz Polski.

POLITICO.EU: Donald Trump przez ostatnie lata osłabiał i dzielił Unię Europejską. Biden nie będzie rozkładał czerwonego dywany dla nacjonalistycznych populistów zza Atlantyku. Jak podkreśla artykuł, będzie się sprzeciwiał się polityce tych krajów w Unii, które nie podchodzą demokratycznie do kwestii prawa i wolności.

  • Wygrana Bidena to szczególnie zła wiadomość dla węgierskiego premiera Viktora Orbana i faktycznego władcy Polski, Jarosława Kaczyńskiego. Wykorzystywali poparcie Trumpa do znoszenia presji ze strony instytucji europejskich na ich atak na niezawisłość sądów, pluralizm mediów i prawa obywatelskie. (This is particularly bad news for Hungarian Prime Minister Viktor Orbán and Poland’s de facto ruler Jarosław Kaczyński, who will no longer be able to play the “Trump card” to buttress their domestic political standing and withstand pressure from European institutions over their assault on judicial independence, media pluralism and civil rights.)
  • Biden niedawno wrzucił do kosza rządy Polski i Węgier wraz z białoruskim autokratą Aleksandrem Łukaszenką: „Widzicie, co się dzieje wszędzie, od Białorusi, przez Polskę, aż po Węgry, i w powstaniu reżimów totalitarnych na świecie. [Trump] wspiera wszystkich bandytów na świecie.”
  • Rząd Prawa i Sprawiedliwości, w opinii sztabu Bidena, będzie musiał działać bardziej pragmatycznie i mniej konfrontacyjnie wobec Brukseli i Berlina.

Były strateg Trumpa, Steve Bannon, odegrał ważną rolę w próbie zbudowania paneuropejskiego sojuszu skrajnie prawicowych partii nacjonalistycznych przed ubiegłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, a wiele z nich zostało pobudzonych przez popularność marki Trumpa w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YRQDGWZEA2J62OFL76X6PN74XY

Rząd Hiszpanii: nie stać nas na kwarantannę narodową

1604852669699

Administracja Trumpa planuje nowe sankcje na Iran