w

Minister finansów: nie jest źle, wyciągnijcie pieniądze i wydawajcie

Fot: Ministerstwo Finansów/ Wikimedia commons.

Minister finansów w rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia mówił o możliwości luzowania obostrzeń już po 31 stycznia oraz o postępującej inflacji.

„W Polsce nie dzieje się źle”

Tadeusz Kościński, minister finansów: zachęca Polaków, żeby wyciągnęli pieniądze spod materaców i zaczęli je wydawać, bo przecież “nie jest tak źle, ludzie nie tracą pracy”.

 • Według ministra istnieją przesłanki, które pozwalają sądzić, że inflacja będzie stopniowo spadała. Wprost przypomina, że w 2020 roku średnioroczna inflacja wyniosła 3,4 proc., podczas gdy w 2019 roku – 2,3 proc.
 • Nie jest tak źle, ludzie nie tracą pracy. Zacznijmy te pieniądze wyciągać, używać na konsumpcję i inwestycje, o to nam chodzi, aby popierać takie działania – powiedział podczas audycji.
 • Presja inflacyjna będzie spadała przez najbliższych kilka lat – przekonywał minister finansów.
 • Udzielił Polakom rady, dzięki której gospodarka nadszarpnięta kryzysem wywołanym epidemią koronawirusem będzie mogła znów rozkwitnąć.
 • Przyznał, że chciałby, by Polacy nie trzymali gotówki, tylko trzymali pieniądze na kontach. Radził, by „wyciągnąć tę gotówkę „spod materaca” i włożyć do banku, ja walczę z tym cały czas, oczywiście gotówka nie wnosi nic do polskiej gospodarki, jest kosztem”.

Minister finansów wyjaśnił, że zdaje sobie sprawę z tego, że przez postępującą recesję, Polacy nie będą chcieli podejmować żadnych decyzji dotyczących finansów.

 • Przypomniał, że jeszcze w drugim kwartale 2020 roku spadek PKB wyniósł „8-9 proc”, ale niewykluczone, że w całym 2020 roku ten spadek może być niższy niż 3 proc.

5 komentarzy

Dodaj odpowiedź
 1. ,, Przyznał, że chciałby, by Polacy nie trzymali gotówki, tylko trzymali pieniądze na kontach. Radził, by “wyciągnąć tę gotówkę „spod materaca” i włożyć do banku, ja walczę z tym cały czas, oczywiście gotówka nie wnosi nic do polskiej gospodarki, jest kosztem”. ” Tadeusz Kościński

  Może i produkcja, przechowywanie, transport gotowki kosztuje ale gotówka daje wolność, swobode, niezależność od systemu bankowego.
  Za takie wartość jestem i powinniśmy być w stanie ponosić koszty.

 2. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ludzie nie łączą kropek i traktują takie głupoty jako prawdy objawione. A potem będzie płacz i lament „bo mi zabrali połowę pieniędzy z konta, bo nowy podatek”.
  Myślałem, że Orwell i Zajdel pisali fantastykę, ale to były zdecydowanie przepowiednie…

 3. A jak zwiększyli podaż pieniądza M3 o około 18%, to inflacja będzie spadać ??

  “Z podobnym problemem mierzyliśmy się, kiedy sprawowaliśmy władzę w latach 2005-2007. Wtedy poszliśmy w kierunku bardzo eksperckim, właśnie otwartych konkursów jeśli chodzi o rady nadzorcze” – wspominał wicerzecznik PiS, opisując sytuację rządu. Jego zdaniem, nie był to dobry pomysł, który zakończył się wieloma rozczarowaniami. “Trafiali tam eksperci z rynku, trafiały osoby z tytułami naukowymi, z SGH, z innych uczelni. No i problem okazał się taki, że ich sposób myślenia o gospodarce, o zarządzaniu był zupełnie sprzeczny z tym, co Prawo i Sprawiedliwość ma w swoim programie”

 4. Powinniśmy być wdzięcznie, że minister finansów udziela nam rad. Już biegnę wyciągnąć gotówkę spod materaca????. W banku będzie bezpieczniejsza a odsetki takie zachęcające!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koronawirus. “Brytyjska” mutacja już w Polsce

Koronawirus. „Brytyjska” mutacja już w Polsce

Smutna wiadomość: Papcio Chmiel nie żyje. Miał 97 lat

Smutna wiadomość: Papcio Chmiel nie żyje. Miał 97 lat