w

Minister finansów: nie jest źle, wyciągnijcie pieniądze i wydawajcie

Fot: Ministerstwo Finansów/ Wikimedia commons.

Minister finansów w rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia mówił o możliwości luzowania obostrzeń już po 31 stycznia oraz o postępującej inflacji.

“W Polsce nie dzieje się źle”

Tadeusz Kościński, minister finansów: zachęca Polaków, żeby wyciągnęli pieniądze spod materaców i zaczęli je wydawać, bo przecież “nie jest tak źle, ludzie nie tracą pracy”.

  • Według ministra istnieją przesłanki, które pozwalają sądzić, że inflacja będzie stopniowo spadała. Wprost przypomina, że w 2020 roku średnioroczna inflacja wyniosła 3,4 proc., podczas gdy w 2019 roku – 2,3 proc.
  • Nie jest tak źle, ludzie nie tracą pracy. Zacznijmy te pieniądze wyciągać, używać na konsumpcję i inwestycje, o to nam chodzi, aby popierać takie działania – powiedział podczas audycji.
  • Presja inflacyjna będzie spadała przez najbliższych kilka lat – przekonywał minister finansów.
  • Udzielił Polakom rady, dzięki której gospodarka nadszarpnięta kryzysem wywołanym epidemią koronawirusem będzie mogła znów rozkwitnąć.
  • Przyznał, że chciałby, by Polacy nie trzymali gotówki, tylko trzymali pieniądze na kontach. Radził, by “wyciągnąć tę gotówkę „spod materaca” i włożyć do banku, ja walczę z tym cały czas, oczywiście gotówka nie wnosi nic do polskiej gospodarki, jest kosztem”.

Minister finansów wyjaśnił, że zdaje sobie sprawę z tego, że przez postępującą recesję, Polacy nie będą chcieli podejmować żadnych decyzji dotyczących finansów.

  • Przypomniał, że jeszcze w drugim kwartale 2020 roku spadek PKB wyniósł „8-9 proc”, ale niewykluczone, że w całym 2020 roku ten spadek może być niższy niż 3 proc.

Koronawirus. “Brytyjska” mutacja już w Polsce

Koronawirus. “Brytyjska” mutacja już w Polsce

Smutna wiadomość: Papcio Chmiel nie żyje. Miał 97 lat

Smutna wiadomość: Papcio Chmiel nie żyje. Miał 97 lat