w

Minister zdrowia – wprowadzenie obostrzeń możliwe od początku grudnia

Ponowne obostrzenia

Od początku grudnia planowane jest wprowadzenie obostrzeń. Możliwe jest ponowne ustanowienie maksymalnego limitu osób, które mogą wejść do niektórych miejsc – wynika z zapowiedzi szefa Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Tematowi obostrzeń poświęcone będzie poniedziałkowe posiedzenie sztabu kryzysowego.

W rozmowie na antenie Radia Plus Adam Niedzielski poinformował, że na poniedziałek na godz. 11 zwołany został sztab kryzysowy. „Zaprosiłem do tego sztabu zarówno ministra Saczkę, czyli Głównego Inspektora Sanitarnego, jak i pana Grzegorza Juszczyka, czyli szefa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego” – wskazał. Jak dodał, analizowana będzie możliwość uszczelnienia granic. Oprócz tego, od początku grudnia, planowane jest wprowadzenie dodatkowych obostrzeń.

Pytany, o jakie ograniczenia chodzi, szef MZ podkreślił, że do momentu posiedzenia sztabu nie chce ujawniać żadnych informacji. „Zamknięcie szkół nie wchodzi w grę, raczej myślimy o takich ruchach, które będą wyraźnym sygnałem mówiącym o tym, że rośnie ryzyko, bo pojawiło się w otoczeniu nowe zagrożenie w postaci Omicrona” – powiedział minister. Na pytanie, czy chodzi np. o wprowadzenie limitu osób, które mogą wejść do niektórych miejsc, Niedzielski odparł – „Na przykład limity, ale to musimy sobie dzisiaj przemyśleć dokładnie”.

Kwarantanna dla przyjezdnych

„Będziemy chcieli wprowadzić obowiązek kwarantanny dla przyjeżdżających z krajów, gdzie odnotowano mutację Omicron. Pracujemy nad pełną listą takich państw” – zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Z kwarantanny ma zwalniać szczepienie lub test.

Niedzielski, pytany w kontekście pojawienia się nowej mutacji Omicron o ewentualne obostrzenia, podkreślił, że „jesteśmy w trudnej sytuacji”. „Mamy przeciętną liczbę zakażeń na poziomie 23 tys. Szpitale są obłożone, musimy likwidować normalne miejsca leczenia, otwierać łóżka covidowe” – ocenił.

„Pojawienie się takiego elementu, który mógłby spowodować, że zamiast oczekiwanego przesilenia, będziemy mieli przyspieszenie, to jest gamechanger. Zmienia to ocenę sytuacji w sposób fundamentalny” – wskazał Niedzielski.

Szef Ministerstwa Zdrowia stwierdził, że nie można ignorować obecnej sytuacji epidemicznej. „Przeanalizujemy sytuację pod kątem uszczelnienia granic. To jest oczywiste, że taka decyzja musi być podjęta” – przekazał Niedzielski.

Jak dodał, przyjeżdżający z krajów, gdzie odnotowano mutację Omicron będą poddawani kwarantannie. „Pracujemy nad pełną listą takich państw” – oświadczył Niedzielski. Podkreślił, że z kwarantanny będzie zwalniał test i szczepienie, „chociaż nie do końca wiemy, jaka jest interakcja szczepień z nową mutacją”.

Niedzielski pytany, czy wspomniany obowiązek kwarantanny wejdzie w życie od początku grudnia, potwierdził. „Trzeba działać bardzo pilnie, dlatego uszczelnienie granicy będzie od początku grudnia” – poinformował.

Szef resortu zdrowia poinformował też o 13,1 tys. nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. „Dynamika wzrostu z tygodnia na tydzień to jest ledwo 6,5 proc. czy nawet mniej. Widać wyraźnie, że mamy do czynienia z ewentualnym momentem przesilenia” – zaznaczył Niedzielski.


Zobacz również: UOKiK kontroluje influencerów i ich współprace reklamowe. Prezes urzędu chce kary dla Kruszwila, Marcina Dubiela, Maffashion i Marleny Sojki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ole hansen

Surowce zagrożone nowymi obawami związanymi z Covid – Ole Hansen z Saxo Banku

biomed lublin

Biomed-Lublin: koniec badań nad polskim lekiem na COVID-19. Kurs akcji runął