w

UOKiK kontroluje influencerów i ich współprace reklamowe. Prezes urzędu chce kary dla Kruszwila, Marcina Dubiela, Maffashion i Marleny Sojki

Jak podaje UOKiK – prezes urzędu Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzi, czy influencerzy promują tzw. scam. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce również nałożenia kary na „Maffashion”, Marcina Dubiela, Marka Kruszela „Kruszwila” i Marlenę Sojkę za brak współpracy w ramach postępowania dotyczącego współprac.

To już kolejna akcja sprawdzania influencerów

Pod koniec września prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaczął pierwsze działania w sprawie działań reklamowych influencerów w mediach społecznościowych. W tamtej akcji chodziło o kryptoreklamę. UOKiK sprawdzał, czy treści reklamowe są w ogóle oznaczane. Weryfikowana była również jakość i widoczność tych oznaczeń – chodzi o to, czy treści są widocznie od razu, czy np. dopiero po przewinięciu strony lub ukryte pod jakimś skrótem.

Jak podaje urząd – dzięki tej akcji wielu twórców zaczęło oznaczać poprawnie swoje materiały – konsument wie, że ma do czynienia z reklamą. W tamtym postępowaniu skierowane zostały również wezwania do wielu podmiotów – zarówno samych twórców, jak i agencji reklamowych. Urząd poprosił o udzielenie informacji, np. o zawartych umowach, zasadach współpracy i oznaczania publikowanych treści.

  • Część adresatów nie odebrała korespondencji lub nie odpowiedziała na zadane pytania, nie przesłała również wymaganych dokumentów – czytamy dalej.

UOKiK sprawdzi czy influencerzy promują SCAMy

Jak poinformował urząd – Tomasz Chróstny rozpoczął działania wyjaśniające, które mają ustalić zaangażowanie influencerów w promowaniu scamu. UOKiK sprawdzi czy twórcy weryfikują oferty komercyjnej współpracy i jak się zachowują, gdy zostaną wykryte nieprawidłowości, w tym czy wycofują się z reklamowania produktu bądź oferują naprawę szkody swoim followersom.

Nie można bezrefleksyjnie decydować się na wątpliwą współpracę tylko z pobudek finansowych. Każdy influencer powinien przestrzegać prawa przy promowaniu produktu bądź usługi oraz brać odpowiedzialność za swoje działania – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.


Zobacz także: Salwador świętuje Black Friday kupując 100 BTC


Możliwa kara dla Maffashion, Marcina Dubiela, Kruszwila i Marleny Sojki

Urząd poinformował również o wszczętych postępowaniach w sprawie nałożenia kary za brak współpracy. Chodzi o zapytania, które UOKiK wysłał pod koniec września. Niektórzy influencerzy nie chcieli współpracować z urzędem. Jak czytamy – część adresatów nie odebrała korespondencji lub nie odpowiedziała na zadane pytania, nie przesłała również wymaganych dokumentów.

Postępowania w sprawie nałożenia kary za brak współpracy w toku postępowania dotyczą:

  • Kruszwil Marek Kruszel,
  • MD Marcin Dubiel,
  • Maffashion Julia Kuczyńska,
  • Marley Marlena Sojka.

Zobacz także: Nowy wariant koronawirusa Omikron jest bardziej zaraźliwy? WHO wydaje oficjalny komunikat


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nowy wariant korona wirusa omikron

Nowy wariant koronawirusa Omikron jest bardziej zaraźliwy? WHO wydaje oficjalny komunikat

ole hansen

Surowce zagrożone nowymi obawami związanymi z Covid – Ole Hansen z Saxo Banku