w

Nowy wariant koronawirusa Omikron jest bardziej zaraźliwy? WHO wydaje oficjalny komunikat

Świat od kilku dni żyje nowym wariantem SARS-CoV-2, który przez WHO nazwany został Omikron. Nowy wariant dotarł już do Europy, pokazując pierwsze zakażenia. Niektóre kraje zaczęły już reagować. Izrael zamyka swoje granice na przybyszy. Jak czytamy – wariant jest lepiej dostosowany do organizmu człowieka niż znana wcześniej Delta.  

Nowy wariant jest groźniejszy?

Sam wariant na początku pojawił się w Afryce – w RPA i Botswanie. Pierwszy przypadek w Europie ukazał się w Belgii, w kolejnych dniach potwierdzano następne zakażenia, m.in. w Wlk. Brytanii, Włoszech i Niemczech. Niektóre kraje zaczęły zamykać swoje granicę na Afrykę południową.

Dr Ashish Jha, dziekan Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Browna w USA, powiedział, że nowy wariant „zachowuje się inaczej” i „wygląda na to, że jest znacznie bardziej zaraźliwy niż wariant Delta”. „Szybko stał się dominujący w Afryce Południowej, w regionach, w których został odkryty. To odbyło się w ciągu kilku dni, a nie miesięcy” – ostrzegł Jha. Jednak WHO wydało komunikat, w którym delikatnie uspokaja nastroje społeczeństwa.

Komunikat WHO na temat wariantu Omikron

WHO wydało komunikat nt. koronawirusa omikron. W raporcie czytamy, że w RPA i na całym świecie prowadzone są badania, które mają pozwolić zrozumieć wiele aspektów związanych z nowym wariantem.

WHO uspokaja: Nie jest jeszcze jasne, czy Omicron jest bardziej transmisyjny w porównaniu z innymi wariantami, np. Deltą. Szczegółów brakuje również co do przebiegu choroby.

Nie wiadomo również, czy zakażenie Omicronem powoduje cięższy przebieg choroby w porównaniu z zakażeniami innymi wariantami, w tym Deltą. Wstępne dane sugerują, że w Republice Południowej Afryki wzrasta liczba hospitalizacji, ale może to być spowodowane wzrostem ogólnej liczby osób zakażonych, a nie wynikiem konkretnego zakażenia Omicronem – podaje WHO.

  • Według WHO, zrozumienie nowego wariantu może potrwać kilka tygodni.
  • Zalecany jest spokój, nie wiemy, czy nowy wariant jest bardziej groźny.

„Poziom zaraźliwości wariantu Omikron jest mniej więcej podobny do Delty” – stwierdziła doktor Angelique Coetzee z RPA, która odkryła nową odmianę koronawirusa. Jej zdaniem nie ma powodu do alarmu z powodu tej mutacji.


Zobacz także: Salwador świętuje Black Friday kupując 100 BTC


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

salwador bitcoin black friday

Salwador świętuje Black Friday kupując 100 BTC

Tomasz Chrostny UOKiK

UOKiK kontroluje influencerów i ich współprace reklamowe. Prezes urzędu chce kary dla Kruszwila, Marcina Dubiela, Maffashion i Marleny Sojki