w ,

Członek RPP dla Bloomberga. Inflacja powyżej prognoz może spowodować kolejną podwyżkę stóp procentowych

Inflacja w Polsce:

Rosnąca w Polsce inflacja zmusiła RPP do zmian w prowadzeniu polityki pieniężnej. Szybki odczyt w październiku na poziomie 6,8 proc. odbiega od celu inflacyjnego mocno – przyszedł więc czas na reakcję. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku, podnosząc referencyjną stopę procentową na 0,5 proc. Na kolejnym posiedzeniu doszło do jeszcze większej zmiany. RPP zdecydowało się na pokierowanie referencyjną stopą procentową do 1,25 proc.

Z Rady Polityki Pieniężnej dochodzą jednak sygnały, że wkrótce możliwa jest kolejna podwyżka, co potwierdził Jerzy Żyżyński w wywiadzie dla agencji Bloomberg.


Dowiedz się więcej: Kredytobiorcy – raty idą do góry. RPP podniosło stopy procentowe!


Kolejna podwyżka stóp procentowych?

Jeżeli inflacja wzrośnie powyżej poziomu z projekcji, RPP może ponownie podnieść stopy procentowe o 75 pb – powiedział członek RPP Jerzy Żyżyński w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla agencji Bloomberg.

  • Jak podkreślił – wzrost inflacji powyżej projekcji, oznaczałby potrzebę podniesienia stóp o kolejne 75 pb.
  • Z wywiadu wynika również, że RPP rozmawiało na ostatnim posiedzeniu o możliwości podniesienia stóp aż o 100 pb. Jednak część głosów była przeciwna, sądząc, że jest to za duży ruch.

Z opublikowanego w poniedziałek Raportu o inflacji wynika, że NBP oczekuje wzrostu inflacji CPI w I kw. 2022 r. do 7 proc., a następnie jej stopniowego obniżania się.

Projekcja inflacji i PKB została przygotowana na podstawie danych dostępnych do 21 października 2021 r. (cut-off date). Projekcja przedstawia prognozowany rozwój sytuacji w gospodarce polskiej przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chiny, węgiel

Chiny: import węgla w październiku wzrósł prawie dwukrotnie

chiński deweloper kaisa

Chiński deweloper Kaisa prosi o pomoc