w

Najbogatszy Polak finalizuje przejęcie zakładów w Niemczech. Inwestycja na poziomie 460 milionów dolarów!

Grupa Synthos, którą kontroluje najbogatszy Polak, Michał Sołowow, sfinalizowała przejęcie od firmy Trinseo zakładów w niemieckim Schkopau. Jak czytamy – łączna wartość transakcji to aż 460 milionów dolarów, co jest najprawdopodobniej największą inwestycją zagraniczną prywatnej polskiej firmy w historii.

Najbogatszy Polak na zakupach

Grupa Synthos to światowy lider w produkcji kauczuków syntetycznych. Spółka Michała Sołowowa przeznaczyła na swoją inwestycję 460 mln dolarów. W sumie do 2025 r. firma ma w planach przeznaczyć na dalsze inwestycje 1,2 mld dolarów.

 • Jak podaje również Business Insider Polska, spółka Michała Sołowowa zapowiada m.in. całkowite odejście od węgla do 2028 r. i redukcję emisji gazów cieplarnianych o 28 proc. do 2030 r.

Komentarz Michała Sołowowa

Michał Sołowow tak skomentował transakcję dla strony Synthosu:

– Akwizycja zakładu w Schkopau jest największą transakcją w historii naszej firmy. Synthos umocni swoją pozycję na globalnym rynku kauczuków syntetycznych stając się drugim największym producentem w tym segmencie.

Ale co ważniejsze wraz z tą transakcją kupujemy najnowocześniejsze portfolio produktowe na świecie adresujące krytyczny trend ekologiczny czyli zmniejszanie emisji CO2. Portfolio do pełnego zastosowania w oponach do samochodów elektrycznych – mówi Michał Sołowow.

Jak dodano na stronie spółki – osiągnięte efekty synergii spowodują, że fabryka w Schkopau skorzysta zarówno operacyjnie jak i finansowo.

 • Moce produkcyjne firmy Synthos w obszarze kauczuków syntetycznych mają wzrosnąć do ponad 800 tysięcy ton rocznie.
  • Synthos oczekuje, że po przejęciu zakład będzie osiągać wynik EBITDA na poziomie co najmniej 80 – 100 milionów Euro rocznie.

  Rozwój grupy Synthos

  Grupa Synthos stale rozwija się nie tylko poprzez przejęcia, ale także rozwój organiczny. Inwestuje w nowoczesne instalacje, które pozwalają na zwiększenie wydajności produkcji i ograniczenie wpływu na środowisko – zarówno samego procesu produkcji jak i oferowanych rozwiązań. Synthos wkrótce rozpocznie inwestycję w instalację do ekstrakcji butadienu w Płocku o mocy produkcyjnej 120 tys. ton rocznie. Jej uruchomienie planowane jest na rok 2024 – dodaje spółka.


  Zobacz także: Wilk z Wall Street krytykuje Shiba Inu i Dogecoin. Jego zdaniem twórcy memecoinów powinni iść do więzienia

  Fot: Michał Sołowow/PIOTR TRACZ/REPORTER/EastNews

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  turcja obniza stopy procentowe pomimo szalejacej inflacji

  Turcja: Erdogan mianuje nowego ministra skarbu i finansów. Lira wciąż słabnie

  elon musk trolluje apple gwizdki tesli

  Elon Musk trolluje Apple i ich drogie ściereczki. Tesla sprzedaje gwizdki po 50 dolarów!