w

Najnowsze badania: podwyższenie wieku emerytalnego jest nieuniknione i czas się z tym pogodzić

Najnowsze dane z badania przeprowadzonego przez Instytut Emerytalny nie pozostawiają złudzeń: podwyższenie wieku emerytalnego jest nieuniknione i czas się z tym pogodzić.

Wiek emerytalny w Polsce – trzeba zmienić system

  • W najbliższej dekadzie z rynku pracy zniknie 1 mln osób, a do 2050 roku 1/3 społeczeństwa będą stanowić emeryci. Dla systemu emerytalnego oznacza to tylko jedno – kompletną niewydolność.

Instytut Emerytalny Sp. z o.o. przeprowadził ekspertyzę „Demografia – największe wyzwanie tej dekady” – wyniki nie są optymistyczne. Tempo starzenia się społeczeństwa jest zastraszające.

  • W 2038 roku 2,3 mln osób zniknie z rynku pracy, w ich miejsce wcale nie wejdzie kolejne pokolenie, a przynajmniej nie w wystarczającej liczbie.
  • Z każdym rokiem sytuacja będzie ulegać pogorszeniu. W 2080 roku liczba osób w wieku produkcyjnym wyniesie 14 mln, w wieku poprodukcyjnym natomiast 15 mln.

Polska – jedno z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie.

  • Zgodnie z prognozami za 30 lat liczba ludności w Polsce spadnie o ponad 5 mln. Osób w wieku produkcyjnym będzie natomiast mniej o 8 mln.
  • Prawie 12 mln osób będzie w wieku emerytalnym, a tylko 5,3 mln wyniesie liczba osób w wieku przedprodukcyjnym.

 To oznacza tylko jedno – podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Zdaniem ekspertów z Instytutu powinniśmy wprowadzać zmiany stopniowo. Zgodnie z ich przewidywaniami i radami dopiero w 2040 roku powinno nastąpić zakończenie zmian i zrównanie wieku dla obu płci.

  • Niestety eksperci z Instytutu zaznaczają, że to nie jedyne działania, jakie należy podjąć, konieczne będzie również wprowadzenie rozwiązań stymulujących wzrost liczby ludności oraz zintensyfikowana polityka pronatalistyczna.

4 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Jeżeli ktoś dzisiaj w wieku 20-30 lat nie zacznie odkładać na swoją emeryturę osobiście to życzę smacznego szczawiu i mirabelek!

  2. I tak wprowadzą „emeryturę obywatelską „, którą u nas pewnie nazwą „solidarnościową” , a która to wystarczy na opłacenie pobytu w państwowym dpsie – umieralni, gdzie długo się nie wytrzyma. Więc jeżeli ktoś chce liczyć tylko na państwową emeryturę, to nawet gdy dożyje, długo na niej nie pożyje.
    Natomiast niewydolność systemu emerytalnego to sprawa drugorzędna w stosunku do niewydolności systemu leczenia. Słaby poziom ogólny lekarzy i zacofanie tzw. systemu opieki zdrowotnej i tak spowoduje,że większość ludzi będzie umierała przed 65 rokiem życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biedronka notuje świetne wyniki. Spółka nie odczuła lockdownu

Biedronka notuje świetne wyniki. Spółka nie odczuła lockdownu

LOCKDOWN Z KARTONU: Sanepid seryjnie przegrywa w sądach. 21:0 dla obywateli

LOCKDOWN Z KARTONU: Sanepid seryjnie przegrywa w sądach. 21:0 dla obywateli