w ,

Nastolatek udostępnił post Strajku Kobiet. Do jego domu weszła policja

Palka protest
Przy okazji działania policji na proteście w Warszawie.

Jak opisuje Nowa Trybuna Opolska, Maciek – uczeń ósmej klasy szkoły podstawowej w Krapkowicach – udostępnił post Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Niedługo po tym do jego domu zapukała policja. Post dotyczył „spaceru” w jego mieście.

Do drzwi zapukało dwóch funkcjonariuszy – jeden umundurowany, a drugi w cywilu. W tym momencie 14-latek miał zdalne lekcję. Drzwi otworzyła mama Maćka.

Chłopak usłyszał, że udostępnienie takiej informacji jest publicznym nawoływaniem do popełnienia czynu zabronionego.

Usłyszałem, że przyszli w związku z moją aktywnością na Facebooku, a dokładnie tym, że udostępniłem dalej post dotyczący „krapkowickiego spaceru” – relacjonuje Maciej. – Nie dali mi dojść do słowa. Zdążyłem tylko zapytać, czy to co zrobiłem jest nielegalne?

Zastraszanie obywateli?

Krapkowickie spacery, są lokalną formą protestu przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości, w szczególności zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych. Mieszkańcy Krapkowic kilkukrotnie maszerowali ulicami miasta niosąc transparenty i wyrażając swoje niezadowolenie. Spacery odbywały się pomimo tego, że rząd ogłosił zakaz zgromadzeń.

Ludzie umawiali się na „spacery” poprzez Facebooka, na którym były tworzone wydarzenia. 14-latek nie jest administratorem, ani twórcą wydarzenia, o czym powiadomił także policjantów. Chłopak jedynie przekazał dalej informację, że takie wydarzenie planowane jest w mieście.

Maciej mówi, że czuje się zastraszany. Tym bardziej, że policjanci nie poprzestali na reprymendach. Po zakończeniu czynności w domu, pojechali do szkoły podstawowej, w której uczy się Maciej, by powiadomić o sprawie jego wychowawczynię.

Najbliższy spacer miał być w środę po południu, na krapkowickim rynku – zauważa 14-latek. – Policjanci powiedzieli mi, że jeśli się tam pojawię, będę traktowany jak jeden z organizatorów. A wtedy grozi mi nawet 8 lat więzienia, czyli w moim przypadku mogę spędzić 4 lata w poprawczaku i 4 lata w więzieniu.

Matka chłopaka jest w szoku. – To co zrobili policjanci, jest niegodziwe – mówi kobieta. – Maciej, jak na swój wiek, jest bardzo dojrzałym i inteligentnym chłopakiem. Dobrze się uczy, nigdy nie miał problemów z prawem. Ma prawo mieć i wyrażać swoje poglądy

Redakcja nto.pl wysłała zapytanie prasowe do policji i czeka na ustosunkowanie się funkcjonariuszy do sprawy.

Przy okazji wczorajszy protest w Warszawie przypomina Mińsk.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Polska z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej

  Polska z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej

  Konferencja prasowa prezydenta Trzaskowskiego i polskich samorzadowcow przed warszawskim ratuszem scaled 1

  Rząd zabiera samorządom wpływy z podatku PIT i kieruje je bezpośrednio do budżetu centralnego. Będzie strajk