w ,

Niedzielski zapowiada reformę! Powstanie Agencja Rozwoju Szpitalnictwa

Niedzielski zapowiada zmiany

„Dzisiaj uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa, dziś przedstawimy publicznie do konsultacji projekt ustawy, która będzie swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce bo będzie na długie lata określała zasady funkcjonowania szpitalnictwa w Polsce, zasadę ich restrukturyzacji, zasady tego, jak szpitalnictwo w Polsce będzie modernizowane” – powiedział szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski.

Jak mówił, projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa zawiera „zestaw regulacji, który ma doprowadzić do tego, że system szpitalnictwa będzie m.in. w lepszej kondycji finansowej„.

„Będziemy chcieli sprofesjonalizować kadrę zarządzającą. Wprowadzimy wymóg egzaminu państwowego, aby zarządzać tak dużą i kompleksową jednostką, jak szpital. Tutaj nie można opierać się na intuicji, to musi być dobrze przygotowany menadżer” – wyjaśnił Niedzielski.

Poinformował również, że zmiany, które w tym zakresie zostaną dokonane, „będą przede wszystkim brały pod uwagę fakt, że będziemy wycofywali się stopniowo lub zmniejszali skalę finansowania ryczałtowego„. Wyjaśnił, że „państwo polskie ma już środki na to, aby płacić za nadwykonania i realizowane kontrakty”.Według Niedzielskiego wiele do życzenia pozostawia również nadzór właścicielski prowadzony nad szpitalami. „Chcemy zaproponować rozwiązanie w postaci Agencji Rozwoju Szpitalnictwa, która będzie zajmować się dokładnie tym zagadnieniem. Będzie przede wszystkim dystrybuowała środki europejskie na modernizację szpitalnictwa (…), ale będzie również pomagała wszystkim szpitalom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, przeprowadzać proces restrukturyzacji” – zapowiedział.

„Chcemy, żeby był wyraźny ośrodek odpowiedzialności za finansowe aspekty czy kondycję szpitalnictwa w Polsce. Tak, jak mamy koordynatora w postaci Ministerstwa Zdrowia, tak jak mamy płatnika w postaci Narodowego Funduszu Zdrowia, tak będzie ośrodek nadzoru właścicielskiego w postaci Agencji Rozwoju Szpitalnictwa” – wyjaśnił Niedzielski.


fot. Twitter @MZ_GOV_PL

Zobacz również: NBP zmienia swoje prognozy inflacji. Ceny będą rosły szybciej niż przewidywano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

morawiecki 1

Premier: w walce z inflacją musimy zastosować nowe instrumenty

elon musk

Lista 10 najbogatszych osób na świecie w 2021 roku!