w

Niemcy. Mniej restrykcji dla zaszczepionych

Fot: Wikimedia commons.

Brzmi jak realizacja scenariusza filmu science – fiction napisany dla fanów teorii spiskowych. Jednak to rzeczywistość.

Do tej pory niemiecki rząd nie rozważał przywilejów dla osób zaszczepionych na COVID-19. Pierwszy minister już mówi o innym traktowaniu tej grupy osób. Mowa jest o wyjściach do restauracji czy kin.

  • Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas jako pierwszy minister w rządzie Angeli Merkel opowiedział się za złagodzeniem restrykcji pandemicznych dla osób, które zaszczepiły się już przeciwko koronawirusowi.
  • „Zaszczepione osoby powinny znowu korzystać ze swoich podstawowych praw” – powiedział Heiko Maas gazecie „Bild am Sonntag”. Jako przykład wymienił wyjścia do restauracji lub kin.
  • „Nie jest jeszcze ostatecznie jasne, w jakim stopniu zaszczepione osoby mogą zarażać innych. Jasne jest jednak, że zaszczepiona osoba nie zabierze już nikomu respiratora. Odpada tym samym co najmniej jeden kluczowy powód ograniczenia praw podstawowych” – powiedział Maas.
  • „Mają prawo do ponownego otwarcia swoich firm w momencie, kiedy będzie to możliwe. A taka możliwość pojawi się, kiedy zaszczepionych będzie coraz więcej ludzi. Kiedy najpierw tylko zaszczepione osoby będą w restauracji lub w kinie, nie mogą już sobie nawzajem zagrażać” – tłumaczył Maas.

Polityk SPD stwierdził, że dotychczasowa debata „wprowadza w błąd”, ponieważ nie chodzi tu o przywileje dla zaszczepionych, ale o korzystanie z praw podstawowych. A te państwo masowo ograniczyło przepisami dotyczącymi walki z koronawirusem.

Minister zdrowia i szef MSW przeciwni

Minister zdrowia Jens Spahn i szef MSW Horst Seehofer ostrzegali także przed grożącym podziałem społeczeństwa.

  • – Wielu czeka solidarnie, aby niektórzy mogli zaszczepić się jako pierwsi” – powiedział w grudniu Jens Spahn. Niezaszczepieni oczekują z kolei, że osoby po przyjęciu szczepionki uzbroją się jeszcze w cierpliwość.

Do tej pory zaszczepiono w Niemczech ponad milion osób – ponad jeden procent populacji. Wśród nich są przede wszystkim osoby starsze i wymagające opieki, a także personel medyczny i opiekuńczy.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Jeżeli chcą wprowadzać zmniejszenie restrykcji dla zaszczepionych osób to szczepionka powinna być ogólnodostępna. Pomijając już fakt, że większość obostrzeń jest bezsensowna. Nie powinni zakazywać czegoś niezaszczepionym osobą jeżeli nie dali im możliwości jej przyjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

LOCKDOWN Z KARTONU. Główny doradca premiera ds. COVID-19 mówił wprost: zdemolowaliśmy gospodarkę

LOCKDOWN Z KARTONU. Główny doradca premiera ds. COVID-19 mówił wprost: zdemolowaliśmy gospodarkę

Słowacja w 9 dni przetestuje cały kraj na COVID

Słowacja w 9 dni przetestuje cały kraj na COVID