w

Niepokojące słowa prezesa Moderny. Wariant Omikron

Mała skuteczność szczepionek na wariant Omikron

Dyrektor generalny firmy farmaceutycznej Moderna – Stephane Bancel w wywiadzie dla dziennika „Financial Times” przewiduje, że istniejące na rynku szczepionki przeciw COVID-19 będą miały znacznie niższą efektywność wobec wariantu koronawirusa Omikron.

  • Zarówno Pfizer jak i Moderna są w trakcie opracowywania nowej szczepionki, która uwzględnia najnowszy wariant koronawirusa

Bancel ostrzega, że wyprodukowanie nowego rodzaju szczepionek, dostosowanego do specyfiki Omikronu, zajmie miesiące. Jest to spowodowane tym, że 32 z 50 mutacji, jakie charakteryzują Omikron, występują w obrębie białka kolczastego wirusa, które umożliwia infekowanie komórek. Według szefa Moderny sytuację pogarsza także gwałtowne rozprzestrzenianie się Omikronu w RPA.

Stephane Bancel podał również, że dokładne informacje na temat skuteczności wobec Omikronu preparatów będących obecnie w użyciu i jego zdolności nowego wariantu do wywoływania poważnego przebiegu COVID-19 powinny być dostępne w ciągu dwóch tygodni.

Prezes Moderny odparł zarzuty dotyczące niedostarczania przez firmy farmaceutyczne wystarczającej ilości szczepionek do państw rozwijających się, takich jak RPA. Według badań amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w kraju tym w pełni zaszczepiona jest jedna czwarta obywateli.

Bancel powiedział, że to rząd USA nakazał jego firmie wydać 60 proc. wyprodukowanych szczepionek Stanom Zjednoczonym. Ponadto „istnieje Covax – międzynarodowy mechanizm utworzony w celu rozdysponowania szczepionek wśród krajów o niskich dochodach” – dodał.


Zobacz również: Rekordowa inflacja w listopadzie! NAJGORSZY ODCZYT OD PONAD 20 LAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

inflacja bije kolejne rekordy listopad odczyt

Rekordowa inflacja w listopadzie! NAJGORSZY ODCZYT OD PONAD 20 LAT

inflacja strefa euro 4 9 proc

Inflacja w strefie euro na rekordowym poziomie