w

ZUS rusza z nowym programem – 400 zł na dziecko

400 zł na dziecko

Od 1 kwietnia przyszłego roku będzie można składać wnioski do ZUS o dofinansowanie – do 400 zł miesięcznie – na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, ale nie więcej, niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc.

„Tutaj nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe, a dofinansowanie trafi bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem, a nie do kieszeni rodziców” – tłumaczyła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dofinansowanie dotyczyć będzie jedynie tych dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Jak wyjaśnia ZUS, chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka).

Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku, choć przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.


fot. Katie Emslie/Unsplash

Zobacz również: Znamy lokalizację polskiej elektrowni jądrowej. Są oficjalne informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

elektrownia jadrowa w polsce

Znamy lokalizację polskiej elektrowni jądrowej. Są oficjalne informacje

mieszkania podatki blok prl

Podatku katastralnego nie będzie. Rząd nie wyklucza jednak nowych danin dla właścicieli mieszkań