w , ,

Obowiązek szczepień przeciw COVID-19? Lewica złożyła swój projekt w Sejmie

Obowiązek szczepień

Lewica złożyła w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy ws. obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla dorosłych – przekazał rzecznik klubu Marek Kacprzak. Projekt zakłada także wyłączenie z lockdownu firm, w których wszyscy pracownicy są zaszczepieni. Osoby niezaszczepione podlegałyby karze grzywny.

„Zapowiedziane, zrobione! Lewica już oficjalnie złożyła projekt ustawy o obowiązkowych szczepieniach i o wyłączeniu zaszczepionych z obostrzeń” – napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik klubu Lewicy Marek Kacprzak.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którego posłem sprawozdawcą jest wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, wprowadza m.in.

  • Obowiązek szczepień dla osób dorosłych, z wyłączeniem osób, które mają przeciwskazania od lekarza ustalone przez ministra zdrowia m.in. wykazujące silne reakcje alergiczne na składniki szczepionki
  • Wyłączenie z lockdownu i ograniczeń dotyczących zakładów pracy, w których pracownicy są zaszczepieni
  • Powszechne stosowanie paszportu covidowego w miejscach użyteczności publicznej

Jak podkreśla Lewica w uzasadnieniu ustawy, w Polsce dotychczas nie zastosowano efektywnych ograniczeń dla osób nieposiadających unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID oraz nie wprowadzono obowiązku szczepień dla żadnej grupy. Lewica powołuje się na przykład Austrii, gdzie zapowiedziano od lutego 2022 r. wprowadzenie obowiązku szczepień, i Niemiec, gdzie takie rozwiązania są planowane.


Zobacz również: Austria: lockdown dla wszystkich i obowiązek szczepień


Jak mówił w niedzielę podczas zapowiedzi złożenia projektu wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, Lewica uważa, że pomoże on Polakom. „Osoby dorosłe są zobowiązane do poddania się szczepieniom” – mówił, przedstawiając założenia projektu, który Lewica złoży poniedziałek w Sejmie. „Jeżeli będzie ktoś uchylał się od szczepień – uważamy, że powinien podlegać karze grzywny” – podkreślał.

„Uważamy, że zakłady pracy i pracodawcy powinni mieć prawo do kontroli, kto jest zaszczepiony, a kto jest niezaszczepiony. Uważamy, że nie powinien być ogłaszany lockdown, a zakłady pracy, w których są wszyscy wyszczepieni, powinny pracować” – wymieniał Czarzasty. „Uważamy, że obligatoryjnie, bez względu na to, czy ktoś podlega grzywnie, czy ktoś nie podlega grzywnie, powinni być wyszczepieni pracownicy opieki zdrowotne i DPS-ów, szkół oraz żłobków” – dodał. Poseł Lewicy Adrian Zandberg mówił w niedzielę, że aby odzyskać kontrolę nad sytuacją w służbie zdrowia potrzebne są obowiązkowe szczepienia, paszporty covidowe i ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Pracownicy – jak zaznaczył – powinni mieć prawo odmówić wykonywania obowiązków w sytuacji, kiedy w miejscu pracy nie jest im zapewnione bezpieczeństwo epidemiczne.

Terlecki: nie poprzemy projektu Lewicy

Klub PiS nie poprze projektu Lewicy o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19 – poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Przyznał zarazem, że powinny być dodatkowe zachęty do szczepień.

Terlecki przyznał także, że paszporty covidowe powinny być formą nagrody za to, że ktoś się zaszczepił, czyli np. dawać możliwości, których nie mają niezaszczepieni. „Ale to kwestia szerokiej dyskusji, która jest przed nami, ale miejmy nadzieję, że ta czwarta fala pandemii opada” – mówił.


Źródło: PAP

Zobacz również: Szykują się nowe obostrzenia na święta. Jest zapowiedź premiera Morawieckiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

chiny atom

Chiny stawiają na atom. Pekin planuje budowę 150 reaktorów w 15 lat

evergrande 8

Evergrande balansuje na krawędzi niewypłacalności. Akcje na najniższym poziomie w historii