w ,

Oto transakcja NFT o wartości 532 milionów dolarów, która nie była tym na co wyglądała

Najdroższa sprzedaż NFT w historii?

Białowłosa, zielonooka, rozpikselowana postać znana jako CryptoPunk #9998 właśnie sprzedała się za ponad pół miliarda dolarów amerykańskich – a przynajmniej tak się wydawało. Blockchain Ethereum pokazuje, że pieniądze z handlu NFT skończyły w miejscu, gdzie były na początku, co rodzi pytanie, dlaczego ktokolwiek się tym zainteresował.

Transakcja rozpoczęła się w piątek, 13 minut po północy, kiedy ktoś używający adresu Ethereum zaczynającego się od 0xef76 przeniósł CryptoPunka na adres zaczynający się od 0x8e39.

Około półtorej godziny później, 0x8e39 sprzedał NFT na adres rozpoczynający się od 0x9b5a za 124 457 ETH – równe 532 milionom dolarów – wszystkie pożyczone z trzech źródeł, głównie Compound Finance.

  • Compound Finance to miejsce, w którym możesz pożyczać kryptowaluty komuś, lub od kogoś. Aby korzystać potrzeba tylko portfela Ethereum i trochę środków, by móc zaciągnąć pożyczkę lub zarabiać na odsetkach

Kupujący wysłał Ethereum sprzedającemu. Sprawa natomiast stała się podejrzana w momencie, gdy sprzedawca wysłał 124 457 ETH z powrotem do kupującego, który natychmiast spłacił pożyczki.

nft historia transakcji 1
Historia transakcji. Źródło: etherscan.io

Potem ostatni krok: awatar został przekazany z powrotem na oryginalny adres, 0xef76 i został ponownie wystawiony na sprzedaż – tym razem za 250 000 ETH, czyli ponad 1 miliard dolarów.

Larva Labs – twórcy CryptoPunks – napisali na Twitterze, że „ktoś kupił tego punka od siebie, za pożyczone pieniądze i spłacił pożyczkę w tej samej transakcji.” Poinformowali również, że zostanie dodane filtrowanie, aby uniknąć generowania powiadomień dla tego rodzaju transakcji w przyszłości.

Na regulowanych rynkach papierów wartościowych, sytuacja ta byłaby określona jako wash trading, który jest zakazany, gdyż można w ten sposób sztucznie pompować ceny, sugerując znacznie większy popyt.

Tyler Gellasch, który pomógł napisać amerykańską reformę regulacji finansowych znaną jako Dodd-Frank, napisał na Twitterze, że Departament Skarbu USA i Departament Sprawiedliwości mogą chcieć się temu przyjrzeć, ponieważ cena ponad 500 milionów dolarów „wydaje się nieco wysoka”.


ŹRÓDŁO: Bloomberg, Twitter @nanexcool


Zobacz również: GUS podał odczyt inflacji za październik. Tragedia dla oszczędności Polaków!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GUS podał odczyt inflacji za październik. Tragedia dla oszczędności Polaków!

GUS podał odczyt inflacji za październik. Tragedia dla oszczędności Polaków!

zus zaczyna wyplacac 14 emerytury

Emeryci i renciści: ZUS zaczyna wypłacać 14 emerytury