w

PILNE: Parlament Europejski przegłosował paszporty szczepionkowe!

PASZPORTY SZCZEPIONKOWE PRZEGŁOSOWANE!

Parlament Europejski poparł wydawanie tak zwanych paszportów szczepionkowych Europosłowie chcą, aby zaświadczenia potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii, obowiązywały nie dłużej niż 12 miesięcy.

Dokument, który może być w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma on ułatwić poruszanie się po UE.

Porozumienie jeszcze przed sezonem

Europosłowie chcą też zmiany nazwy na „unijny certyfikat COVID-19” zamiast proponowanego przez Komisję Europejską „cyfrowego zielonego certyfikatu”.

  • Rezolucja została przyjęta 540 głosami za, przy 119 przeciw i 31 wstrzymujących się. Jest ona mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE.
  • Parlament Europejski i Rada UE są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed letnim sezonem turystycznym.

Na jak najszybsze uruchomienie nowego narzędzia naciskają uzależnione od wpływów z turystyki południowe kraje UE, takie jak Hiszpania i Włochy, które nie chcą stracić sezonu wakacyjnego. Wobec braku centralnego systemu i ryzyka, że prace nad nim się przeciągną Estonia, Litwa, Grecja, Hiszpania, Niemcy i Francja pracują równolegle nad własnymi rozwiązaniami dotyczącymi rejestracji szczepień.

Niektóre kraje, jak Dania, wprowadziły u siebie wewnętrzne korona paszporty. Podczas debaty w PE europosłowie domagali się, by w związku z wprowadzeniem paszportów, które będą zawierać informację o szczepieniu lub negatywnym wyniku testu bądź obecności przeciwciał, zagwarantować obywatelom UE darmowe testy na Covid-19.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

uczniowie protestują. nie chcą wracać do szkół. ponad 400 tysięcy podpisów

Szkoły protestują. Uczniowie nie chcą wracać do nauki stacjonarnej

podatki nie mogą służyć tylko silnym

„Podatki nie mogą służyć tylko silnym”. Premier na łamach francuskiego dziennika