w ,

Posiedzenie RPP już dzisiaj. Ekonomiści prognozują wzrost stóp procentowych

Ekonomiści prognozują wzrost stóp procentowych:

W polityce pieniężnej naszego kraju nie dzieje się dobrze. Szybki odczyt inflacji w październiku wyniósł 6,8%, co bardzo mocno odbiega od celu inflacyjnego NBP. Ostatnim razem, RPP symbolicznie podniosła stopy procentowe, aby pokazać, że nie są obojętni. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pierwszy raz od 2012 r. podwyższyła stopy procentowe, w tym stopę referencyjną do 0,5 proc. z 0,1 proc., Jednak ta zmiana nie jest wystarczająca, aby zatrzymać szalejące ceny.


Więcej o inflacji w październiku dowiesz się tutaj: GUS podał odczyt inflacji za październik. Tragedia dla oszczędności Polaków!


  • Dzisiaj odbędzie się kolejne posiedzenie, ekonomiści są w tym temacie zgodni – stopy procentowe pójdą do góry.
  • Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu podniesie stopy procentowe o 50 pkt. bazowych – twierdzą zgodnie ekonomiści.
Podwyżka stóp procentowych. Posiedzenie RPP już dzisiaj.

Co mówią ekonomiści?

– RPP podniesie stopy i to o 50 pkt. bazowych – powiedział ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak.

– Zakładamy, że RPP zdecyduje się na podwyżkę o 50 pkt. bazowych – powiedziała PAP ekonomistka PKO BP Marta Petka-Zagajewska.

Podwyżka stóp procentowych jest bardzo realna – jedyną kwestią do rozważenia jest zachowanie RPP. Być może Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na odważniejszy ruch, aby tłumić rekordową inflację, a to oznacza bardzo mocny wzrost rat.

Całość zmian w polityce pieniężnej idealnie zbiegła się z kampanią informacyjną, którą prowadzi UOKiK – chodzi o akcję „policz i nie przelicz się”, gdzie urząd zwraca uwagę społeczeństwa na ryzyko utraty oszczędności i konieczności zachowania ostrożności przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

  • Urząd zwraca uwagę na ryzyko i ostrzega przed wzrostem stóp procentowych i spadkiem cen nieruchomości
  • W ramach kampanii, UOKiK przygotował m.in. kalkulator dzięki któremu możesz sprawdzić, o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie (LINK).

Jaką decyzję podejmie RPP? Dowiemy się już dzisiaj. Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych jest bardzo wysokie, co może zaskoczyć wielu kredytobiorców, którzy zadłużali się pod przysłowiowy „korek”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Restrykcje na poziomie regionów. Wkrótce decyzje rządu o obostrzeniach

Restrykcje na poziomie regionów. Wkrótce decyzje rządu o obostrzeniach

tarcza antyinflacyjna

Rząd tworzy tarczę antyinflacyjną. Rozwiązania mają chronić Polaków przed wzrostem cen