w ,

Podwyżka stóp procentowych w USA? Fed podjął decyzję

Jednym z głównych tematów posiedzenia była inflacja, która w ostatnim odczycie sięgnęła 5 procent. Fed utrzymał główną stopę procentową w USA na niezmienionym poziomie w przedziale 0-0,25 proc. – podano w komunikacie. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku, została podjęta jednogłośnie.

„Ze względu na to, że inflacja utrzymywała się poniżej tego długoterminowego celu, Komitet będzie dążył do osiągnięcia przez pewien czas inflacji umiarkowanie powyżej 2 proc., tak aby inflacja wynosiła średnio 2 proc. w tym czasie, a długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostały dobrze zakotwiczone na poziomie 2 proc.” – napisano w oświadczeniu.

„Komitet oczekuje utrzymania akomodacyjnego stanowiska w polityce pieniężnej do czasu osiągnięcia tych wyników” – dodano.

  • W komunikacie Fed stwierdzono, że inflacja w USA wzrosła ze względu na czynniki o charakterze przejściowym

Fed podkreślił w komunikacie, że dąży do „osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 proc. w dłuższej perspektywie”.

Z prognoz Fed wynika, że 7 członków Komitetu spodziewa się podwyżki stóp proc. w 2022 r., a 13 na 18 członków FOMC oczekuje co najmniej jednej podwyżki stóp proc. do 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cyberpunk 2077 wraca do PlayStation Store. Gra ma nadal dużo błędów

Cyberpunk 2077 wraca do PlayStation Store. Gra ma nadal dużo błędów

Wariant Delta w Polsce. Minister zdrowia nie wyklucza dodatkowych obostrzeń

Wariant Delta w Polsce. Minister zdrowia nie wyklucza dodatkowych obostrzeń