w ,

Podwyżka stóp procentowych w USA? Fed podjął decyzję

Jednym z głównych tematów posiedzenia była inflacja, która w ostatnim odczycie sięgnęła 5 procent. Fed utrzymał główną stopę procentową w USA na niezmienionym poziomie w przedziale 0-0,25 proc. – podano w komunikacie. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku, została podjęta jednogłośnie.

“Ze względu na to, że inflacja utrzymywała się poniżej tego długoterminowego celu, Komitet będzie dążył do osiągnięcia przez pewien czas inflacji umiarkowanie powyżej 2 proc., tak aby inflacja wynosiła średnio 2 proc. w tym czasie, a długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostały dobrze zakotwiczone na poziomie 2 proc.” – napisano w oświadczeniu.

“Komitet oczekuje utrzymania akomodacyjnego stanowiska w polityce pieniężnej do czasu osiągnięcia tych wyników” – dodano.

  • W komunikacie Fed stwierdzono, że inflacja w USA wzrosła ze względu na czynniki o charakterze przejściowym

Fed podkreślił w komunikacie, że dąży do “osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 proc. w dłuższej perspektywie”.

Z prognoz Fed wynika, że 7 członków Komitetu spodziewa się podwyżki stóp proc. w 2022 r., a 13 na 18 członków FOMC oczekuje co najmniej jednej podwyżki stóp proc. do 2023 r.

Napisane przez Mateusz Ratkowski

Cyberpunk 2077 wraca do PlayStation Store. Gra ma nadal dużo błędów

Cyberpunk 2077 wraca do PlayStation Store. Gra ma nadal dużo błędów

Wariant Delta w Polsce. Minister zdrowia nie wyklucza dodatkowych obostrzeń

Wariant Delta w Polsce. Minister zdrowia nie wyklucza dodatkowych obostrzeń