Rozmowa o pieniądzach?
Zarobki w Polsce nadal pozostają tematem tabu. Wiele osób omija ten temat. Część się wstydzi, część uważa, że nie przystoi, a niektórzy zostali tak po prostu nauczeni. Wśród naszych mieszkańców, powiedzenie „dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają” jest wciąż aktualne.
Co mówią statystyki?
- Jak wynika z badań Pracuj.pl – Polacy nie potrafią rozmawiać o zarobkach otwarcie – nawet w takich sytuacjach jak rozmowa o pracę. Tylko 28% spośród ankietowanych osób przyznało, że dzieli się informacjami na temat zarobków z innymi.
- Z kolei, w dużej większości, Polacy nie są zadowoleni ze swoich pensji. Jedynie 32% respondentów twierdzi, że obecne wynagrodzenie spełnia ich oczekiwania.
Polacy mają także kłopot z rozmowami w sprawie wynagrodzenia – negocjowaniem warunków i wysokości pensji.
- Tylko nieco ponad jedna trzecia badanych zadeklarowała, że rozmowy o zarobkach z przełożonymi nie stanowią dla nich problemu. Efekt? Mniej niż połowa respondentów (45%) starała się w ubiegłym roku o podwyżkę, a co trzeci (32%) nie robił tego… nigdy.
- Polacy bardzo sobie cenią widełki wynagrodzeń już na etapie samych ofert. Aż 71% respondentów oczekiwałoby takiego rozwiązania. W tej kwestii, wszystko zmienia się bardzo szybko – dobrym przykładem jest branża IT, gdzie widełki płac są jawne, a otwartość w komunikacji zarobków jest na bardzo wysokim poziomie.
Jak zauważa Patryk Müller, Starszy Specjalista ds. Komunikacji z Użytkownikami w Grupie Pracuj, w obszarze ich jawności widać stopniową zmianę na lepsze. Na przykład, obecnie udział ogłoszeń z widełkami zarobków na Pracuj.pl jest ponad dwukrotnie wyższy niż jeszcze 2-3 lata temu.