w

Sondaż: Co piąty Polak pracuje dłużej niż 8 godzin dziennie

Ile pracują Polacy?

Aktywni zawodowo Polacy odpowiedzieli na pytanie, ile średnio w tygodniu pracują. 54 proc. respondentów wskazało 5 dni – tak wynika z najnowszego badania zrealizowanego przez UCE Research i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl.

  • 63 proc. badanych Polaków deklaruje, że pracuje 7-8 godzin dziennie.
  • 21 proc. respondentów zajmuje się pracą dłużej, nawet 10 godzin dziennie – wynika z badania wykonanego dla platformy ePsycholodzy.pl.

Źródeł pracy ponad osiem godzin dziennie należy doszukiwać się głównie w wysokich aspiracjach zawodowych i chęci zarobienia większych pieniędzy. Niestety czasami do przyczyn należy zaliczyć perfekcjonizm w wykonywaniu obowiązków i przesadne pragnienie awansów. Poświęcanie się pracy może też być swego rodzaju ucieczką od trudności w innych sferach życia – powiedział Murgrabia.

Im wyższy poziom edukacji badanych osób, tym częściej deklarują oni pracę średnio pięć dni w tygodniu. Tak odpowiedziało 14 proc. Polaków z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, 40 proc. z zasadniczym, 47 proc. ze średnim i 64 proc. z wyższym.

  • Osoby z niższym wykształceniem rzadziej podejmują pracę w pełnym wymiarze godzin z uwagi na możliwe trudności z dostosowaniem ich umiejętności do potrzeb rynku pracy. Natomiast wyższy poziom edukacji daje więcej możliwości, m.in. w zakresie zatrudnienia na etacie – zaznaczył członek zarządu platformy ePsycholodzy.pl Michał Pajdak.


Zobacz także: Inflacja w październiku wystrzeliła. GUS podał finalny odczyt


Badanie zostało przeprowadzone w dniach 29.10-02.11.2021 r. metodą CAWI przez UCE Research i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl na reprezentatywnej próbie 804 pracujących zawodowo Polaków w wieku 18-80 lat.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

shell

Shell pozbywa się holendrów. Ogromne zmiany po 114 latach

jaka inflacja panuje w polsce

Jarosław Kaczyński mówi, że inflacja jest zbyt duża