w

Powstanie 5 reaktorów jądrowych w Ukrainie. Zbudują je Amerykanie

Amerykańsko-ukraińskie partnerstwo energetyczne przewiduje pięć nowych reaktorów.

Ukraina i USA uzgodniły „pogłębienie i intensyfikację” strategicznej współpracy w dziedzinie energetyki. W pakiecie umów na czoło wysuwa się energetyka jądrowa – projekt dokończenia budowy bloku nr 4 w Chmielnickim, a następnie czterech nowych bloków AP 1000 o łącznej wartości 30 mld USD.

Podpisane wczoraj w Waszyngtonie umowy sygnalizują „nowy rozdział współpracy klimatyczno-energetycznej z Ukrainą” – powiedziała sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm. Jej odpowiednik, minister energetyki Ukrainy Herman Galushchenko, powiedział:

Mamy wspólne cele, wśród których kluczowym jest dekarbonizacja sektora energetycznego oraz osiągnięcie wysokiego poziomu bezpieczeństwa energetycznego i stabilności w Europie Wschodniej.

Kraje podpisały wspólne oświadczenie o wzmocnieniu dwustronnej współpracy energetycznej i klimatycznej podczas wizyty w USA prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego. Stwierdza się w nim:

„Uczestnicy zamierzają działać na rzecz dekarbonizacji gospodarki Ukrainy i zapewnienia jej bezpieczeństwa energetycznego i potencjału eksportowego poprzez opracowanie i wdrożenie kompleksowego planu dla sektora energetycznego, takiego, który przewiduje wzajemnie korzystną współpracę w zakresie energii jądrowej, energii słonecznej i wiatrowej, wodoru, magazynowania energii, wykorzystania i składowania dwutlenku węgla, bezpieczeństwa cybernetycznego i fizycznego oraz innych technologii po stronie podaży i popytu”.

W ramach „projektu pilotażowego”, Energoatom i Westinghouse planują wspólnie dokończyć budowę czwartego reaktora w elektrowni jądrowej Chmielnicki. Reaktor ten został uruchomiony jako reaktor VVER w 1987 roku, ale jego budowa zatrzymała się na 28%, a Ukraina od wielu lat chce go dokończyć. Firmy planują ukończyć go „z wykorzystaniem technologii AP1000”, ale nie wyjaśniły, w jaki sposób te dwie bardzo różne konstrukcje reaktorów wodnych ciśnieniowych zostaną połączone.

Energoatom i Westinghouse przewidują również budowę czterech nowych bloków AP 1000 w istniejących ukraińskich elektrowniach jądrowych. Według ich deklaracji łączna wartość tych projektów oraz Chmielnickiego 4 wynosi do 30 mld USD.

Bloki AP1000 mają moc około 1150 MWe, a pięć z nich zwiększyłoby moce wytwórcze elektrowni jądrowych Ukrainy z dzisiejszych 13 100 MWe do 17 700 MWe. Dane Międzynarodowej Agencji Energii za 2018 rok wskazują, że ekspansja na taką skalę mogłaby sprawić, że energia jądrowa dostarczałaby aż 72% energii elektrycznej na Ukrainie.


Źródło: world-nuclear-news.org

Przeczytaj również: Oto 12 krajów, gdzie zakazano bitcoina. Dlaczego tak się stało?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marek Belka ocenił politykę monetarną rządu. "To jest analfabetyzm gospodarczy"

Marek Belka ocenił politykę monetarną rządu. „To jest analfabetyzm gospodarczy”

Stan wyjątkowy w Polsce. Andrzej Duda podjął decyzję

Stan wyjątkowy w Polsce. Andrzej Duda podjął decyzję