w ,

Premier: w walce z inflacją musimy zastosować nowe instrumenty

Premier o walce z inflacją

Aby wygrać z inflacją musimy zastosować nowe instrumenty finansowe, w tym rozwiązania skierowane do samorządów – zapowiedział w czwartek Mateusz Morawiecki. Ponownie wspominał również o „zaimportowanej inflacji”, niezależnej od polityki rządu i Narodowego Banku Polskiego.

„Wspólnie będziemy walczyć z inflacją w nadchodzących miesiącach, kwartałach. Jestem przekonany że będzie to walka zwycięska, ale musimy rzeczywiście zastosować nowe instrumenty finansowe, nowe instrumenty gospodarcze, inwestycyjne i je zastosujemy” – powiedział Morawiecki na uroczystości nadania praw miejskich.

„Tak jak wcześniej, aby zaradzić wzrostowi bezrobocia, wyszliśmy z tarczą antykryzysową, tak dzisiaj, aby łagodzić tą zaimportowaną inflację, wychodzimy z tarczą antyinflacyjną. Do niej należy między innymi obniżka akcyzy, podatków, podatku VAT na paliwa, gaz, na ciepło systemowe” – dodał.

Premier zapowiedział też, że do tego pakietu będą dokładane kolejne elementy, a rząd będzie się starał łagodzić kłopoty w zarządzaniu finansami samorządów, w związku z rosnącymi cenami.Prezes NBP Adam Glapiński w rozmowie z Business Insider przyznał, że inflacja średnioroczna w 2022 r. wyniesie 7,6 proc. wobec 5,1 proc. w 2021 roku. Ze wstępnych prognoz NBP wynika, że szczyt inflacji przypadnie na czerwiec, kiedy to wyniesie ona 8,3 proc.


fot. Krystian Maj/KPRM

Zobacz również: UOKiK w asyście Policji przeprowadził przeszukania w siedzibach Asseco Poland, Comarch Healthcare oraz Bestprojects

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

uokik kary

UOKiK bierze się za naganiaczy. Kary finansowe dla trzech promotorów systemów typu piramida

niedzielski reforma

Niedzielski zapowiada reformę! Powstanie Agencja Rozwoju Szpitalnictwa