w

Prof. Andrzej Matyja: maseczki powinny mieć ceny urzędowe

Maseczki powinny mieć ceny urzędowe – tłumaczy Prof. Matyja.

  • Prof. Matyja był gościem w Radiu Zet. Jak mówił – wyraźnie pochwala wprowadzenie nakazu zasłaniania nosa i ust jedynie maseczkami. Profesor uważa jednak, że nakaz ten został wprowadzony za późno.

To bardzo dobry ruch, myśmy o tym mówili bardzo dawno temu. Przyłbice i „pseudomaski” to „pseudoochrona”. Przyłbica to żaden filtr – mówi prof. Matyja. 

  • „Za późno to wprowadzono. Rozumiałem sytuację w marcu, kiedy brakowało podstawowych środków bezpieczeństwa. Nie mieliśmy nic – maseczek, rękawiczek. W tej chwili ta dostępność jest na tyle duża, że nie ma żadnego problemu. Jest kwestia ceny – dodaje szef NRL.”

Profesor uważa, że uregulowanie cen jest idealnym rozwiązaniem, aby maseczki i sprzęt medyczny były dostępne dla każdego.

  • Jeżeli wprowadza się nakaz noszenia właściwych masek filtrujących, to powinno się równocześnie zabezpieczyć możliwość nabycia takich maseczek, bo części społeczeństwa nie stać na zakup takiej profesjonalnej maseczki. Jesteśmy w sytuacji wojny. Tak, jak mamy uregulowane i urzędowe ceny leków – i słusznie – to ceny maseczek powinny mieć też ceny urzędowe.

Rozumiem wolność gospodarczą, ale musimy myśleć w sposób ogólnospołeczny – dodaje prof. Andrzej Matyja.

  • A teraz przypomnijmy sobie jak było rok temu. Dostawy były zablokowane, maseczek nie było – ceny poszybowały do góry. Problem został rozwiązany poprzez domową produkcję maseczek. Chyba każdy pamięta moment, kiedy ludzie masowo zaczęli ich szycie w domach, dzięki temu dostęp się zwiększył, co wpłynęło również na spadek ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jest kryzys, najważniejsze są priorytety – rząd reguluje ruch hulajnóg

Jest kryzys, są rzeczy ważne i ważniejsze – rząd reguluje ruch hulajnóg

Mężczyzna ukarany za… siedzenie na ławce – sąd uchyla decyzję sanepidu

Mężczyzna ukarany za… siedzenie na ławce – sąd uchyla decyzję sanepidu