w

Roundup rakotwórczy? Bayer z ogromnymi problemami po decyzji sądu!

Niemiecki gigant farmaceutyczny i chemiczny Bayer przegrał w poniedziałek kolejną apelację od wyroku, w którym stwierdzono, że środek chwastobójczy Roundup powoduje raka, co jest ostatnim niepowodzeniem w jego dążeniu do zakończenia tysięcy procesów sądowych dotyczących tego produktu.

Sąd apelacyjny w San Francisco podtrzymał orzeczenie z 2019 r. na korzyść pary, która twierdziła, że ​​po wieloletnim stosowaniu Roundup zachorowała na chłoniaka nieziarniczego. Sąd podtrzymał również decyzję sędziego o zmniejszeniu odszkodowania, przyznanego przez ławę przysięgłych Alvie i Albercie Pilliod z 2 miliardów dolarów do 86,7 milionów dolarów.

Bayer boryka się z problemami, odkąd kupił Monsanto, w 2018 roku za 63 miliardy dolarów, które było właścicielem środka Roundup.

  • Niemiecka firma twierdzi, że nie popełniła żadnych wykroczeń i utrzymuje, że badania naukowe i zatwierdzenia regulacyjne pokazują, że główny składnik Roundup, glifosat, jest bezpieczny.

Glifosat jest jednak sklasyfikowany jako „prawdopodobny czynnik rakotwórczy” przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W najnowszym orzeczeniu sąd apelacyjny stwierdził, że Monsanto wykazywało:

Nieprzejednaną niechęć do informowania opinii publicznej o rakotwórczych zagrożeniach produktu, który udostępnił w dużych ilościach w sklepach ogrodniczych w całym kraju

Mimo przegranych w sądach, Bayer nie odpuszcza:

Monsanto rozważy w tym przypadku swoje opcje prawne. Nadal mocno popieramy bezpieczeństwo Roundup, stanowisko poparte czterdziestoletnią rozległą nauką i ocenami wiodących organów nadzoru zdrowia na całym świecie, które wspierają jego bezpieczne stosowanie

Bayer przeznaczył, ponad 15 miliardów dolarów na uporanie się z falą amerykańskich, procesów sądowych związanych z zabójcą chwastów. Po przeznaczeniu ostatniej transzy 4,5 miliarda dolarów na potencjalne koszty, niemiecka firma odnotowała ogromne straty za drugi kwartał. Obecnie ceny akcji spółki, oscylują na poziomie 47 dolarów.

https://tvc-invdn-com.investing.com/data/tvc_11c7f0929c4acdb1c4e8f4760a8cded9.png

Źródło: afp.com

Przeczytaj również: Która szczepionka pozwoli Ci podróżować bez przeszkód?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Igrzyska Olimpijskie: Ile pieniędzy zarobią polscy medaliści?

Igrzyska Olimpijskie: Ile pieniędzy zarobią polscy medaliści?

Agrounia stanie się partią polityczną! Kołodziejczak chce zasiąść w rządzie

Agrounia stanie się partią polityczną! Kołodziejczak chce zasiąść w rządzie