w

Rząd planuje podnosić kolejne akcyzy: tym razem podrożeje piwo

W 2020 roku rząd już podniósł akcyzę na alkohol. Teraz chodzi o zrównanie opłaty za piwo z tą za alkohole spirytusowe. Dla piwa może to oznaczać czterokrotne podwyższenie dotychczasowego podatku według opinii eksperta.

Oczywiście, że producenci piwa mogą przerzucić część kosztów na klienta i podnieść ceny.

Akcyza na piwo tak jak na wódkę

Jak informuje Fakt, w 2020 r. akcyza na alkohol skoczyła o 10 proc. w górę. Niedawna podwyżka to jednak nie koniec planów rządu na ściągniecie dodatkowej kasy z producentów i amatorów alkoholu. Władza chce, by trunki spirytusowe i piwo były obwarowane jednakową, wyższą opłatą

  • Obecnie stawka akcyzy na piwo to 8,57 zł za każdy procent alkoholu na daną objętość. W przypadku alkoholi wysokoprocentowych to 62,7 złote.

Oczywiście opłata najmocniej uderzy w małych producentów.

Eksperci Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) pochylili się nad podatkiem akcyzowym.

  • Przekonywali, że ustawodawcy powinien kierować się nie tylko zapotrzebowaniem samego budżetu, lecz również względami społecznymi, czyli ustalać wysokość tego podatku proporcjonalnie do skali owego „grzechu”, który się z nim wiąże.
  • Wymieniona tu została właśnie niższa akcyza na piwo i alkohole niskoprocentowe w porównaniu z wyższą akcyzą na wódkę i alkohole wysokoprocentowe. Zdaniem FPP jest w pełni uzasadniony system, bo dzięki temu dostęp do bardziej szkodliwych dla zdrowia produktów jest trudniejszy.

Propozycje wyrównywania akcyzy między produktami bardziej i mniej szkodzącymi zdrowiu mijają się z celami zdrowotnymi polityki państwa, przekonywali eksperci podczas debaty.

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Jak rusza piwo to już mogą się pakować. Przecież to podstawowy napój większości polaków. Kabarety jeszcze niech zabiorą 😀

    • Żeby tak do własnych wyborców strzelać. Niech strzelają do tych krętaczy przedsiębiorców tych siakich owakich. ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koronawirus. Czechy wprowadzają stan wyjątkowy

Koronawirus. Czechy wprowadzają stan wyjątkowy

Sondaż: 62 proc. Polaków popiera protest mediów. Podatki stają się problemem?

Sondaż: 62 proc. Polaków popiera protest mediów. Podatki stają się problemem?