Rząd tworzy tarczę antyinflacyjną:
„Pracujemy w rządzie nad tarczą antyinflacyjną” – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Zapewnił, że w przyszłym roku pojawią się rozwiązania, które bezpośrednio odczują obywatele, jeżeli chodzi o pomoc w walce z inflacją. „To będą programy zarówno sektorowe, jak i być może szersze” – dodał.
- Müller nie chciał powiedzieć, jakie dokładnie rozwiązania znajdą się w tarczy, zdradził jednak, że będzie tam m.in. wsparcie dla osób, które odczują skutki podwyższonych cen energii. Wiemy jedno – rząd tworzy tarczę antyinflacyjną, która ma pomóc najbiedniejszym.
Dzisiaj odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem ekonomistów, RPP zdecyduje o podniesieniu stóp procentowych:
Już dzisiaj odbędzie się posiedzenie RPP, gdzie zostaną podjęte kluczowe decyzje na najbliższe miesiące. Rada Polityki Pieniężnej najpewniej podniesie stopy procentowe, które cały czas są na bardzo niskim poziomie. Bez wątpienia – trzeba schłodzić rosnące ceny.
- Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany, czy jego zdaniem byłaby to dobra decyzja, podkreślił, że jest to autonomiczna decyzja Rady. Przywołał jednak opinie ekspertów, którzy wskazują, że „faktycznie, byłby to dobry kierunek” działań.
Ten ruch odczują jednak kredytobiorcy, w przypadku podniesienia stóp procentowych, wzrosną również raty kredytów. Na poniższym obrazie widzimy małą symulację potencjalnych zmian.
Dowiedz się więcej: Posiedzenie RPP już dzisiaj. Ekonomiści prognozują wzrost stóp procentowych
Rząd zauważa problem wysokiej inflacji?
Każdy wie co dzieje się w naszej polityce pieniężnej – nie jest dobrze. Złotówka zaczęła parzyć, a każdy chce się jej pozbyć. Inflacja dobijająca do 7% ewidentnie nie sprzyja społeczeństwu – normalni, oszczędni ludzie mają w takim otoczeniu bardzo trudny orzech do zgryzienia. Rząd jednak chce walczyć z rosnącymi cenami… poprzez kolejne programy, które najpewniej przyniosą odwrotny skutek, jak to zwykle bywa z rządową pomocą.
Wszyscy pamiętamy co było z tarczą antykryzysową. Weźmy pod uwagę tarczę antyinflacyjną – tutaj nie będzie inaczej.
„My, jako rząd mamy w rękach instrumenty, które przede wszystkim mogą łagodzić skutki inflacji dla tych osób, które są nią najbardziej dotknięte” – powiedział. „Faktycznie w tej chwili w rządzie pracujemy nad tarczą antyinflacyjną, czyli rozwiązaniami, które by wspomogły te grupy, które najbardziej odczują skutki inflacji” – dodał.
We wtorek wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział, że inflacja może sięgnąć 7-8 proc. i może to nastąpić już w tym roku. „Wydaje się, że inflacja nie osiągnie poziomu 10 procent, ale 7-8 procent jest realne. Nasze modele makroekonomiczne nie pokazują 10 procent, więcej skupiamy się na 7-8 procentach.
Bardzo możliwe, że taki poziom osiągniemy jeszcze w tym roku. Na podwyższone odczyty inflacji trzeba się szykować także w I i II kwartale 2022 roku, potem inflacja będzie spadać” – powiedział Patkowski.