w ,

Niewypłacalność Evergrande jest wysoce prawdopodobna, ocenia S&P

Niewypłacalność goni Evergrande

Najbardziej zadłużona spółka na świecie – Evergrande – prawdopodobnie nie wywiąże się ze swoich zobowiązań, ponieważ w zasadzie straciła swój główny biznes, stwierdzili analitycy S&P Global Ratings w czwartkowym raporcie.

Evergrande był drugim co do wielkości deweloperem w Chinach pod względem sprzedaży w ubiegłym roku. Jak wielu chińskich deweloperów, spółka sprzedawała mieszkania konsumentom jeszcze przed ukończeniem budowy, co pomagało szybko generować kapitał na przyszłe projekty.

Jednak ten cykl przepływu gotówki napotyka teraz duże problemy. W prawdzie spółka jak dotąd odnajdywała w ostatniej chwili sposoby na terminowe dokonywanie płatności, to „ogromne zadłużenie ją dogoni” – czytamy w raporcie S&P.

„Evergrande traci zdolność do sprzedaży nowych mieszkań, co oznacza, że jej główny model biznesowy przestaje skutecznie działać. To sprawia, że pełna spłata długów jest mało prawdopodobna” – napisali analitycy.

„Uważamy, że niewypłacalność Evergrande jest wysoce prawdopodobna” – napisano w raporcie.

Kurs akcji Evergrande
Dzisiejszy kurs akcji Evergrande. Źródło: Google

Ludowy Bank Chin nazwał Evergrande wyjątkowym przypadkiem, a w październiku przekazał, że większość deweloperów nieruchomości jest stabilna.

„Uważamy, że rząd chce w kontrolowany sposób zlikwidować Evergrande lub pozwolić na przeprowadzenie uporządkowanej restrukturyzacji zadłużenia” – powiedzieli w czwartek analitycy S&P.

„Władze chcą zmaksymalizować liczbę sprzedanych mieszkań przez Evergrande, aby chronić interesy kupujących, a i pozwolić dokonać jak największej spłaty zadłużeń wobec wykonawców i innych małych kontrahentów” – dodali.

Notowane na giełdzie w Hong Kongu akcje dewelopera spadły o ponad 5 proc. pomimo wiadomości o osiągnięciu porozumienia w sprawie pozyskania 273 mln dolarów na spłaty zobowiązań, dzięki sprzedaży aktywów.


Zobacz również: 5 powodów, dla których należy znieść PODATEK BELKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pfizer

Pfizer podpisuje umowę wartą 5,3 mld dolarów z amerykańskim rządem na tabletki przeciwko COVID-19

polacy oszczedzaja na zakupach bo inflacja rosnie

Sondaż: Blisko 70 proc. Polaków ogranicza zakupy przez rosnące ceny