w , ,

Salwador planuje stworzyć „Bitcoin City” i zebrać 1 miliard dolarów poprzez obligacje zabezpieczone w BTC

Bitcoin City

Salwador planuje zbudować „Bitcoin City” w pobliżu wulkanu, które zostanie sfinansowane za pomocą kryptowaluty, ogłosił w sobotę prezydent kraju Nayib Bukele.

Miasto będzie miało obszary mieszkalne i handlowe, usługi, rozrywkę oraz lotnisko, a zostanie zbudowane w pobliżu wulkanu Conchagua w południowo-wschodnim Salwadorze. Budowa rozpocznie się w 2022 roku, a miasto nie będzie miało żadnych podatków z wyjątkiem VAT.

W czerwcu Salwador przyjął ustawę, która uczyniła go pierwszym krajem na świecie akceptującym BTC jako prawny środek płatniczy, jednak nie wszyscy mieszkańcy tego kraju popierają ten ruch. We wrześniu tysiące ludzi wyszło na ulice, aby protestować przeciwko nowemu prawu, obawiając się, że może ono doprowadzić do niestabilności w środkowoamerykańskim kraju.

Salwador planuje teraz zebrać około 1 miliarda dolarów poprzez obligacje zabezpieczone Bitcoinem we współpracy z Blockstream, firmą zajmującą się infrastrukturą aktywów cyfrowych. Połowa funduszy zostanie wykorzystana na zakup BTC, podczas gdy pozostałe 500 milionów dolarów zostanie przeznaczone na energię i infrastrukturę górniczą do wydobycia kryptowaluty, przekazał rząd.

  • „Górnictwo to energochłonny proces tworzenia nowych Bitcoinów poprzez rozwiązywanie zagadek kryptograficznych (…) planujemy wykorzystać energię geotermalną z wulkanu do zasilania tego przedsięwzięcia” – powiedział prezydent Salwadoru Nayib Bukele

Samson Mow, główny strateg w Blockstream, powiedział, że istnieje pięcioletni lock-up na obligacji, który ma na celu usunięcie 500 milionów dolarów w BTC z rynku na ten okres czasu.

Kurs BTC w ostatnim roku - Bitcoin City
Kurs Bitcoina w ostatnim roku. Źródło: Google

Bitcoin spadł o około 22 proc. od rekordowego poziomu 68 990 dolarów, który osiągnął na początku tego miesiąca.


Zobacz również: Memowa kryptowaluta Shiba Inu spadła prawie 50% od historycznego maksimum. Koniec “psiej passy”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cloud village ipo

NetEase rozpoczyna warte 500 mln dolarów IPO dla swojego serwisu muzycznego

rafal zaorski

mPay z Rafałem Zaorskim i powiązaną z nim spółką Dark Pool One wprowadzą nowego stablecoina