w

Samoloty szpiegowskie FBI monitorowały jednego podejrzanego przez prawie 429 godzin

Akta sądu federalnego dają bezprecedensowy wgląd w wykorzystanie przez FBI samolotów szpiegowskich do całodobowej inwigilacji podejrzanego.

Tajny program samolotów szpiegowskich FBI w zeszłym roku obrał sobie za cel człowieka z Florydy z niemal ciągłą obserwacją, rejestrując ponad 400 godzin w powietrzu z flotą samolotów Cessna zarejestrowanych na, jak się wydaje, firmie „słupie”.

Ta inwigilacja z powietrza, opisana w aktach złożonych w poniedziałek w sądzie federalnym, po raz pierwszy ujawnia ogromną zdolność FBI do namierzenia pojedynczej osoby w Stanach Zjednoczonych w celu długotrwałego monitorowania za pomocą samolotów.

  • Są one wyposażone w zaawansowane technologicznie kamery wideo i urządzenia śledzące znane jako „symulatory komórki”. Imitują one stacje bazowe (sieciowe), z którymi łączą się telefony, dzięki czemu FBI uzyskiwało do nich dostęp.

Rewelacje te pojawiły się w przypadku Muhammed Momtaz Alazhari, domniemanego zwolennika Państwa Islamskiego. Prokuratorzy federalni twierdzili, że planował on atak terrorystyczny w obszarze Tampa Bay. Alazhari nie przyznał się do winy w związku z jednym zarzutem udzielania materialnego wsparcia terrorystom i dwoma zarzutami dotyczącymi broni palnej.

obraz 52
źródło: theintercept.com

Samuel Landes, federalny obrońca publiczny, argumentował w złożonym wniosku, że nadzór lotniczy FBI był nielegalny, do takowego potrzebne jest upoważnienie do wysoce inwazyjnego monitorowania zgodnie z Foreign Intelligence Surveillance Act.

  • Sam Alazhari zaczął być śledzony od momentu gdy, rzekomo próbował kupić broń na eBayu w kwietniu 2020 roku.

Sąd Najwyższy USA przyznał rację obrońcy twierdząc, że każda inwigilacja z wykorzystaniem technologii, która pozwala policji na monitorowanie całości ruchów podejrzanego, wymaga nakazu przeszukania.

Istnienie programu samolotów szpiegowskich FBI zostało ujawnione po protestach w 2015 roku w Baltimore po śmierci Freddiego Graya w areszcie policyjnym. Na prośbę Departamentu Policji w Baltimore, FBI wysłało samoloty Cessna do monitorowania tłumów od 29 kwietnia do 3 maja 2015 roku, a rok później FBI upubliczniło materiał wideo.


Źródło: theintercept.com

Przeczytaj również: Powstanie 5 reaktorów jądrowych w Ukrainie. Zbudują je Amerykanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stan wyjątkowy w Polsce. Andrzej Duda podjął decyzję

Stan wyjątkowy w Polsce. Andrzej Duda podjął decyzję

Twitter wprowadzi nową funkcję. Automatyczne bany za szerzenie nienawiści

Twitter wprowadzi nową funkcję. Automatyczne bany za szerzenie nienawiści