fot. Wikimedia Commons
w

Senat przyjąłem poprawki o wyborach prezydenckich

fot. Wikimedia Commons

Senat zagłosował za przyjęciem poprawek do ustawy o wyborach prezydenckich. Podczas nocnego głosowania padła konkretna data tegorocznej elekcji.

Senat poparł poprawki przewidujące zgłaszanie nowych kandydatów w okresie 10 dni od wejścia ustawy w życie. Ponadto, najpewniejszą datą tegorocznych wyborów prezydenckich ma być niedziela 28 czerwca. Co ważne, wybory miałyby się odbywać zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Senat bezwzględną liczbą głosów poparł powyższe warunki – 94 głosy za, 1 przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

Sprawdź również: Senat wykreśla część nowelizacji tzw. Tarczy 3.0

Senat w poniedziałek chwilę po 23:00 rozpoczął obrady nad przyjęciem w sumie 36 poprawek do ustawy o wyborach prezydenckich. Warto zaznaczyć, że senatorowie chcą, aby to Państwowa Komisja Wyborcza, a nie Ministerstwo Zdrowia czuwało nad procedurami wyborów korespondencyjnych.

Co ciekawe, zgłaszanie nowych kandydatów ma się odbywać w okresie 10 dni od wejścia w życie ustawy o wyborach, ale podpisy nie będą musiały być zbierane wyłącznie twarzą w twarz. Dopuszcza się możliwość poparcia komitetu wyborczego drogą elektroniczną.

Ponadto, senatorowie poparli poprawkę o godzinach funkcjonowania lokali wyborczych. Mają być one otwarte od godziny 6:00 do 22:00. Marszałek Senatu, Tomasz Grodzkich deklaruje, że ustawa „niezwłocznie” trafi do Sejmu. Obrady będą kontynuowane dzisiaj po południu.

Sprawdź również: Tomasz Grodzki odpowiada na zarzuty Witek

Źródło: naTemat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wirtualne kasy fiskalne już od dzisiaj.

Wirtualne kasy fiskalne już od czerwca. Większe pole do kontroli

Wiceprezes Pekao zrezygnował z funkcji, ale nie odchodzi

Wiceprezes Pekao zrezygnował z funkcji, ale nie odchodzi