w ,

Shell pozbywa się holendrów. Ogromne zmiany po 114 latach

Już nie Royal Dutch Shell

Royal Dutch Shell poinformował że pozbędzie się podwójnej struktury akcji i przeniesie swoją siedzibę z Holandii do Wielkiej Brytanii. Wszystko za sprawą holenderskich podatków, choć swoje pięć groszy dorzuciła też rosnąca presja klimatyczna.

Spółka, która od dawna borykała się z pytaniami inwestorów dotyczącymi podwójnej struktury, a ostatnio została dotknięta przez holenderski nakaz sądowy dotyczący celów klimatycznych, zamierza zrezygnować z nazwy „Royal Dutch”, która jest częścią jej tożsamości od 1907 roku, i przekształcić się w Shell Plc.

Firma od dłuższego czasu toczy również spór z władzami holenderskimi w sprawie 15 proc. podatku od dywidendy pobieranego u źródła od niektórych swoich akcji, co czyni je mniej atrakcyjnymi dla międzynarodowych inwestorów. Shell wprowadził dwuklasową strukturę akcji w 2005 r. po wcześniejszym przeglądzie korporacyjnym.

Nowa jednolita struktura ma sprawić, że wszystkie akcje podlegać będą prawu brytyjskiemu, z kolei to oznacza, że żadna z akcji nie będzie objęta dodatkowym podatkiem.

kurs akcji shell
Kurs akcji Shell na giełdzie w Amsterdamie w ostatnim roku. Źródło: Google

W ramach odwetu, największy holenderski państwowy fundusz emerytalny ABP poinformował, że wyrzuci Shell i wszystkie paliwa kopalne ze swojego portfela. Przedstawiciele rządu powiedzieli także, że są „niemile zaskoczeni” planami Shella dotyczącymi przeniesienia się z Hagi do Londynu.

Podwójna struktura oznacza, że Shell ma obecnie notowania pierwotne zarówno w Londynie, jak i w Amsterdamie, ale także dwie nadrzędne siedziby prawne, mimo że działa jako jedna grupa gospodarcza. Takie struktury są kosztowne i skomplikowane, ponieważ wymagają powielania funkcji zarządu w dwóch jurysdykcjach, a także podlegania dwóm różnym systemom prawnym.

kurs akcji shell londyn
Kurs akcji Shell na giełdzie w Londynie w ostatnim roku. Źródło: Google.

Zobacz również: Surowce: inflacja i ryzyko amerykańskiej interwencji na rynku ropy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

niskie stopy procentowe

Niskie stopy procentowe zostaną z nami na zawsze?

polacy pracuja dluzej niz 8 godzin dziennie 1 optimized

Sondaż: Co piąty Polak pracuje dłużej niż 8 godzin dziennie