w

Skutki lockdownu. W Ameryce Łacińskiej upadła co piąta firma

Skutki lockdownu – masowe bankructwa.

W Ameryce Południowej i Środkowej upadło w ub.r. blisko 2,7 miliona przedsiębiorstw, tj. 19 proc. wszystkich firm w regioniewynika z raportu Komisji Gospodarczej NZ ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEPAL).

Ubóstwo i skrajne ubóstwo osiągnęły poziomy niespotykane w ostatnich latach. Szacuje się, że około 491 milionów Latynosów żyło z dochodem nawet trzykrotnie przekraczającym granicę ubóstwa.

  • Najbardziej ucierpiały firmy związane z turystyką, transportem, kulturą i handlem.
  • W raporcie CEPAL podkreślono, że kryzys zwiększył w ubiegłym roku liczbę mieszkańców żyjących poniżej granicy ubóstwa aż o 22 miliony. Obecnie, całkowitą liczbę takich osób szacuje się na 209 milionów. Z kolei, aż 78 milionów z tej grupy żyje w warunkach skrajnego ubóstwa – podkreśliła Alicia Barcena, dyrektorka wykonawcza CEPAL.
  • Wśród krajów regionu, których gospodarka i ludność najbardziej ucierpiały wskutek epidemii, raport CEPAL wymienia Peru, Argentynę, Ekwador, Panamę, Salwador, Meksyk, Kolumbię oraz Wenezuelę.

Z raportu wynika, że drobne przedsiębiorstwa mają największe problemy. Do grudnia zniknęło aż 20,7 proc. małych firm. Większość stanowiły przedsiębiorstwa handlowe, usługowe oraz małe hotele i restauracje.

Z kolei, jeśli chodzi o wielkie przedsiębiorstwa, tylko 0,6 proc. od początku epidemii ogłosiło upadłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Premier Morawiecki musiał uciekać przed rolnikami

Premier Morawiecki musiał uciekać przed rolnikami

PAŃSTWO Z KARTONU: Nie możemy ukarać, bo Trybunał Konstytucyjny wykreślił przepis

PAŃSTWO Z KARTONU: Nie możemy ukarać, bo Trybunał Konstytucyjny wykreślił przepis