w , , ,

Tarcza antyinflacyjna – rząd wprowadza istotne zmiany

Tarcza antyinflacyjna 2.0

Rząd poszerza tarczę antyinflacyjną. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, władze zdecydowały się obniżyć do 8 proc. stawkę VAT na ciepło oraz zastosować w dodatku osłonowym zasadę „złotówkę za złotówkę”.


Więcej o tarczy antyinflacyjnej przeczytasz tutaj: Konferencja premiera w sprawie inflacji. Będzie obniżka VAT, akcyzy i dopłaty dla gospodarstw domowych


„Rada Ministrów przyjęła pewne rozwiązania, które muszą być przyjęte w formie ustawowej, by móc zrealizować tarczę antyinflacyjną” – poinformował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Obniżka stawki VAT z 23 do 8 proc. na gaz ziemny, obniżka akcyzy do minimalnego poziomu oraz zwolnienie sprzedaży paliw z podatku handlowego – to niektóre decyzje, które podczas wtorkowego posiedzenia podjął rząd.

„Te decyzje pozwolą obniżyć cenę paliwa o 20 – 25 groszy na litrze. Niektórzy mówią, że nawet 30 groszy” – powiedział szef rządu.

Zewnętrzne przyczyny inflacji

Podczas swojego wystąpienia na konferencji prasowej premier skupił się na tym, że inflacja w Polsce jest wynika głównie z działań Gazpromu czy Komisji Europejskiej oraz inflacji u naszych zachodnich sąsiadów – dane z Niemiec mówią o prawie 6. proc. inflacji.

Nie mówił jednak zbyt dużo o dzisiejszych danych GUS, które mówią o 7,7 proc. inflacji rok do roku – najwyższej inflacji w Polsce od 21 lat.


Przeczytaj więcej: Rekordowa inflacja w listopadzie! NAJGORSZY ODCZYT OD PONAD 20 LAT


Zmiany w dodatku osłonowym

Wprowadzony zostanie mechanizm „złotówka za złotówkę”.

Oznacza to, że gdy osoba uprawniona do skorzystania z dodatku przekroczy próg dochodowy np. o kilka złotych, to nie straci ona prawa do dodatku, a zostanie on po prostu obniżony o tyle, o ile został przekroczony próg.

Przykład – jeśli dodatek osłonowy ma wynieść 600 zł, ale dochód na osobę jest wyższy od limitu o 100 zł, to dodatek nadal będzie przysługiwać, ale już nie w kwocie 600, ale 500 zł (600 – 100 zł). Dzięki temu z dodatku skorzysta nie 5, a nawet 7 mln gospodarstw domowych.

Morawiecki zaapelował również do przedsiębiorców, by nie wykorzystywali tarczy antyinflacyjnej do podnoszenia cen za swoje usługi. Zapowiadał też, że rząd wraz z rynkowymi regulatorami będzie to weryfikował.


Zobacz również: Komisja Europejska zaprzecza słowom premiera. 0 proc. VAT na żywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

inflacja strefa euro 4 9 proc

Inflacja w strefie euro na rekordowym poziomie

sytuacja w branzy aut

Sytuacja w branży motoryzacyjnej przestaje mieć sens