w ,

Chiny naciskają na rozwój półprzewodników. Tencent pokazuje własne chipy

Tencent inwestuje w chipy

Chiński gigant technologiczny Tencent ujawnił postępy w rozwoju półprzewodników pokazując publicznie swoje inicjatywy badawczo-rozwojowe.

Tencent to jedna z największych na świecie firm zajmujących się grami i twórca najpopularniejszego w Chinach serwisu komunikacyjnego WeChat. Inwestuje w takie obszary jak chipy i cloud computing, aby zdywersyfikować swoją działalność.

„W obecnym scenariuszu z silnymi potrzebami biznesowymi, Tencent ma długoterminowy plan na inwestycje w rozwój chipów” powiedział starszy wiceprezes wykonawczy Tang Daosheng. „Chipy są podstawową częścią sprzętu i podstawową infrastrukturą przemysłowego Internetu” – dodał.

tencent kurs akcji
Kurs akcji Tencent. Źródło: Google

Opracowane zostały trzy chipy do różnych zastosowań:

  • Zixiao do AI computing
  • Canghali do przetwarzania wideo
  • Xuanling do sieci o wysokiej wydajności

Chińska spółka ogłosiła również prace nad autorskim systemem operacyjnym w chmurze Orca.

Można się domyślać, że upublicznienie prac jest odpowiedzią na to jak chiński gigant e-commerce Alibaba zaprezentował w zeszłym miesiącu nowy chip serwerowy dla centrów danych. Znany producent smartfonów Xiaomi również zaprezentował w tym roku swój układ Surge 1 do przetwarzania obrazu.

Chińskie firmy jednak tylko projektują własne chipy. Produkcja i inne części łańcucha dostaw nadal w dużej mierze zależą od firm zagranicznych, co stanowi wyzwanie dla krajowych ambicji Chin.

Tencent nie ujawnił kto stoi za produkcją ich układów.


Zobacz również: Chiny dążą do opracowania własnych układów scalonych – ale nie mogą się obejść bez zagranicznej technologii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jerome powell nie podnosi stop procentowych

USA: Amerykanie nie podnieśli stóp procentowych. Indeksy biją kolejne rekordy

glovo popelnilo blad

Kod rabatowy w Glovo na 125 zł. Promocja okazała się być błędem, a pieniądze znikają z kont