w , ,

Trump, Putin, Merkel, trucizna, rosyjskie służby, szpieg. Telenowela.

Donald Trump nie zdążył jeszcze potępić Rosji za wyznaczanie nagrody za głowy Amerykańskich żołnierzy, a już biegnie bronić Putina przed oskarżeniami o otrucie Navalnego. Amerykański prezydent zaprzecza, że istnieją dowody na to, że to Rosja otruła lidera opozycji. Na piątkowej konferencji, Trump powiedział, że byłby bardzo zły gdyby się okazało, że faktycznie Putin zlecił takie działania.

Trump during a press conference on Sept. 4.
Photo: Brendan Smailowski/AFP via Getty Images

Niemiecki rząd ogłosił w zeszłym tygodniu, że Navalny został otruty bardzo niebezpieczną substancją chemiczną, która jest mocno skojarzona z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa – N O V I C H O K. Donald Trump komentuje jedynie: – Nie wiem dokładnie co się stało. Uważam, że to tragiczne. To jest straszne. To nie powinno się zdarzyć. Nie mamy jeszcze żadnych dowodów, ale rzucimy okiem. … Byłbym bardzo zły, gdyby tak było [że stoi za tym Putinem].

Trump ogólnie jest zaskoczony, że częściej pytają go o Rosję, a nie o Chiny. Prosi dziennikarzy, aby pytali go o Chiny, ponieważ one są o wiele gorsze, podkreślił.

Putin, trucizna i rurociąg.

Featured image
Gao Jing/Xinhua via Getty

Lekarze w Moskwie stwierdzili, że Navalny najzwyczajniej w świecie po prostu zatruł się alkoholem. Sztab opozycji bardzo szybko zorganizował transport i szpital w Niemczech, aby ratować lidera opozycji jak najszybciej. Angela Merkel nie miała problemu zabrać głosu w tej sprawie, głośno krytykując działania Putina. Rosjanie umywają ręce, Merkel mówi, że śledztwo prowadzi na Kreml.

Największy niemiecki dziennik Bild, opublikował artykuł w którym twierdzi, że narracja Merkel na temat Rosji jest tylko zagrywką pod publikę, ponieważ Merkel pracuje nad rurociągiem w zmowie z Putinem. Nord Stream 2 jest ważny dla Putina, ponieważ zwiększy to eksport rosyjskiego gazu do Europy.

Navalny pozostaje w śpiączce w berlińskim szpitalu. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo, ale stan jest ciężki. Eksperci oceniają, że doszło do zatrucia środkiem NOVICHOK. Substancja chemiczna, która od lat spędza sen z powiek naukowców, szpiegów i specjalistów od broni chemicznej.

Norbert Röttgen, przewodniczący niemieckiej parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych i kandydat, który w przyszłym roku zastąpi Merkel jako lider partii CDU, powiedział, że odwołanie Nord Stream 2 byłoby maksymalnym potwierdzeniem i zachętą dla Putina do kontynuowania tego rodzaju polityki. Liderzy dwóch partii opozycyjnych – Zieloni i FDP – również argumentowali, że trzeba przerwać budowę Nord Stream.

Prezydent Trump od dawna twierdził, że rurociąg uczyni Niemcy całkowicie zależnymi od Rosji. Zagrożenie sankcjami amerykańskimi opóźniło jego zakończenie, prowokując jednocześnie sprzeciw wobec amerykańskiej ingerencji w Europie.

Poparcie Merkel dla gazociągu odbija się echem wśród niektórych członków jej partii, a wielu w niemieckim przemyśle. Nawet gdyby miała zmienić zdanie, nie wiadomo, jak by je zablokowała, mówi Nikos Tsafos z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.

Ani Merkel, ani Unia Europejska nie mają dobrego sposobu, by powiedzieć: „Nie podoba nam się ten projekt, więc przestańcie” – mówi Nikos Tsafos.

Budowa rurociągu umocni pozycję Rosji w Europie.

Rosyjski szpieg – zabójca

The Charité hospital in Berlin, where Aleksei A. Navalny, Russia’s opposition leader, remains in a medically induced coma. The German government said he had been poisoned with a deadly nerve agent from the Novichok family.
Berliński szpital, który walczy o życie lidera rosyjskiej opozycji, Associated Press.

W 2018 roku, świat dowiedział się o pewnym środku chemicznym stworzonym specjalnie po to, aby truć i zabijać ludzi – Novichok. Oskarżono Rosję o wykorzystanie tego środka do próby zamordowania byłego szpiega w Wielkiej Brytanii. Ostatnio Niemcy potwierdzili, że trucizna również znalazła się w ciele Aleksieja A. Navalnego.

Od dziesięcioleci naukowcy, szpiedzy i specjaliści od broni chemicznej wiedzieli o Nowiczoku i bali się go. Jest to silna neurotoksyna, opracowana w Związku Radzieckim i Rosji w latach 80-tych i 90-tych, która może być dostarczana w postaci płynu, proszku lub aerozolu, i podobno jest bardziej zabójcza niż czynniki nerwowe, które są lepiej znane na Zachodzie, jak VX i sarin.

Trucizna powoduje skurcz mięśni, który doprowadza do zatrzymania akcji serca, w płucach zaczyna się gromadzić płyn. Jednocześnie uszkodzeniu ulegają inne organy oraz komórki nerwowe.

Rosja wyprodukowała kilka wersji NOVICHOKA i tak naprawdę środek jest prawie niewykrywalny. Lekarze stwierdzają zawał serca i tyle. Morderstwo idealne. Idealny sposób na eliminację wrogów.

Scaffolding covering Sergei V. Skripal’s home in Salisbury, England, during decontamination in 2019. Mr. Skripal and his daughter, Yulia, were found to have Novichok in their systems.
Brytyjskie służby badają dom Skrupali w Salisbury po tym jak doszło do zatrucia byłego szpiega. Substancja promieniowała tak mocno, że jego córka również potrzebowała pomocy. 4 marca, 2018 rok.

Pan Skripal pracował dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, dopóki nie został przyłapany na przekazywaniu tajemnic Brytyjczykom. Po odkryciu jego działań, został uwięziony. W 2010 roku, został zwolniony w ramach wymiany więźniów i osiedlił się w Anglii, doradzał rządom kilku krajów w sprawie rosyjskiego wywiadu.

Raz po raz ginęli ludzie postrzegani jako wrogowie Kremla, zarówno w Rosji, jak i za granicą. Rosyjscy szpiedzy mają długą historię stosowania trucizn w zabójstwach, a urzędnicy zachodniego wywiadu twierdzą, że Rosja posiada jednostki szpiegowskie specjalnie przeszkolone w tego typu działaniach.

Pan Skripal i jego córka, Yulia S. Skripal, przeżyli zatrucie. Przeżył również mężczyzna, który znalazł wyrzuconą butelkę z perfumami używaną do transportu trucizny. Niestety, ale dziewczyna mężczyzny, który znalazł buteleczkę, spryskała się zapachem i zmarła.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego, kilku naukowców uciekło do Stanów Zjednoczonych, gdzie opowiedzieli o nowej truciźnie, nazwa operacyjna: nowy facet – Novichok.

Novichok należy do szerokiej klasy związków zwanych inhibitorami cholinesterazy, które są stosowane w szerokiej gamie leków, jak również w truciznach. Atakują one normalny ebb i przepływ neuroprzekaźników, substancji chemicznych w organizmie, które komórki nerwowe wykorzystują do regulowania podstawowych funkcji.

Pierwsze zastosowanie trucizny w terenie mogło mieć miejsce w 1995 roku, kiedy to zabito rosyjskiego biznesmena i jego sekretarkę. Urzędnicy powiedzieli wówczas, że zostali otruli kadmem, metalem ciężkim, ale od tego czasu rosyjskie media donoszą, że był to Novichok.

W 1999 r. Stany Zjednoczone podpisały umowę o pomocy Uzbekistanowi w demontażu byłego sowieckiego laboratorium broni chemicznej, które produkowało i testowało truciznę.

Potem przez prawie 19 lat nie wspominano o tym w wiadomościach – aż do momentu, gdy w parku w Salisbury pojawił się przypadek zatrucia Rosjan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hiszpania Koronawirus

Hiszpania – Kryzys Turystyczny

Chiny już nie chcą amerykańskiego długu. To może być ekonomiczna bomba