w

Turcja: Erdogan mianuje nowego ministra skarbu i finansów. Lira wciąż słabnie

Erdogan mianuje Nebatiego nowym ministrem

Prezydent Turcji mianował Nureddina Nebatiego na ministra skarbu i finansów w czwartek, po rezygnacji Lutfiego Elvana, ostatniego urzędnika najwyższego szczebla, który przeciwstawiał się polityce Erdogana w kraju ogarniętym kryzysem walutowym.

Nominacja nastąpiła zaraz po gwałtownym spadku wartości liry, a interwencja banku centralnego na rynku walutowym na niewiele się zdała. Za słabnięcie tureckiej waluty obwinia się nieodpowiedzialną politykę gospodarczą, forsowaną przez prezydenta Erdogana.

Lira - spadki - Erdogan
Kurs liry tureckiej w odniesieniu do dolara w ostatnim roku. Źródło: Google

Zobacz również: Turecki bank centralny sprzedaje dolary, interweniując w celu wsparcia liry


Nebati dotychczas był wiceministrem skarbu i finansów. Studiował stosunki międzynarodowe, nauki polityczne i administrację publiczną, jak wynika z jego życiorysu na stronie internetowej ministerstwa.

Mój Boże, udziel mi zdolności do wypełniania obowiązków ministra skarbu i finansów, które nasz prezydent uznał za godne mnie i do bycia godnym zaufania, które nam okazał” – zatweetował Nureddin Nebati.

Nebati, który przed nominacją pełnił przez trzy lata funkcję wiceministra finansów, powiedział w zeszłym tygodniu, że Turcja od lat próbowała wdrożyć politykę niskich stóp procentowych, ale napotykała na silny opór.

„Tym razem jesteśmy zdeterminowani, aby ją wdrożyć” – napisał na Twitterze, dodając, że nie ma problemu z utrzymaniem niskich stóp procentowych w obecnych warunkach rynkowych.


Zobacz również: Komisja Europejska grozi Polsce obcięciem dofinansowań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

komisja europejska

Komisja Europejska grozi Polsce obcięciem dofinansowań

wielkie przejecie najbogatszego polaka

Najbogatszy Polak finalizuje przejęcie zakładów w Niemczech. Inwestycja na poziomie 460 milionów dolarów!