Fot: Qkiel/ Wikimedia commons
UJEMNE OPROCENTOWANIE DEPOZYTÓW
Coraz częściej mówi się o ujemnym oprocentowaniu depozytów. Z nieoficjalnych informacji “Rzeczpospolitej” wynika, że czołowy polski bank szykuje się do wprowadzenia ujemnej stawki depozytów w przypadku klientów indywidualnych.
- Taka sytuacja oznaczałaby, że konsument byłby zmuszony płacić bankowi za swoje oszczędności zgromadzone na przykład na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Świetny biznes.
Do całej sprawy odniósł się prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
- Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprzeciwia się planom wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych.
- Taka próba mogłaby podważyć i tak już nadwyrężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego i doprowadzić do wycofywania oszczędności na dużą skalę – czytamy.
W skierowanym do 23 banków wezwaniu Prezes UOKiK przedstawił zastrzeżenia żądając jednocześnie wyjaśnień czy i jakie działania prowadzą poszczególne banki w tej sprawie. Jednocześnie, prezes UOKiK zapewnia, że jeśli dojdzie do wprowadzenia ujemnego oprocentowania depozytów, podjęte zostaną działania, aby chronić konsumentów.
- Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów uderzy w konsumentów, powodując jednocześnie szereg ryzyk o charakterze makroekonomicznym. Nie można karać konsumentów za oszczędzanie.
- Tego typu zakusy ze strony niektórych banków i ich organizacji branżowej z pewnością podważą i tak już nadwyrężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego.
- Oszczędności konsumentów narażone są na uszczuplenie siły nabywczej z powodu zerowego oprocentowania depozytów, rosnących opłat i prowizji bankowych czy wyższej niż w ostatnich latach inflacji. Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów przez banki byłoby jednak nieporównywalnie potężniejszym ciosem wymierzonym w oszczędności konsumentów – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Prezes Urzędu będzie się bardzo wnikliwie przyglądał działaniom banków.
- UOKiK stoi na stanowisku, iż wprowadzenie ujemnego oprocentowania lokat byłoby szkodliwe dla całego rynku finansowego i gospodarki.
„Apelujemy do banków o rozsądek odpowiedzialność w tej materii oraz zapewniamy o stałej analizie sygnałów napływających z rynku – podaje UOKiK”
Nałóż podatek na banki a potem grzmij, że przenoszą je na klientów