w

Ukraiński parlament reguluje rynek kryptowalut. Państwo zaprasza do siebie zagraniczny kapitał

Ukraiński parlament przyjął przepisy regulujące zagraniczne i krajowe giełdy kryptowalutowe działające na terenie kraju. Uchwalone prawo zezwala na działanie giełd kryptowalut.

  • W dniu 8 września ukraiński parlament przyjął projekt ustawy „O aktywach wirtualnych”, po raz pierwszy prawnie uznając kryptowaluty w kraju. Ustawodawstwo opiera się na istniejących standardach opracowanych przez międzyrządową organizację polityczną, Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF).

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy będzie miało za zadanie nadzorować wdrażanie nowych regulacji dotyczących wirtualnych aktywów i kierować rozwojem branży zgodnie z „międzynarodowymi standardami”.

Anastasia Bratko z Ministerstwa Transformacji Cyfrowej powiedziała mediom, że prawo umożliwia firmom uruchamianie rynków cyfrowych aktywów na Ukrainie, zaś bankom „otwieranie rachunków dla kryptowalutowych firm”.

Ukraińcy będą również mogli deklarować swoje dochody w wirtualnych aktywach – stwierdziła, dodając, że ustawa „gwarantuje sądową ochronę praw posiadaczom wirtualnych aktywów”.

  • W komunikacie ministerstwa podkreślono, że „kraj otrzyma dodatkowe wpływy z podatków do budżetu, które będą wpłacane przez kryptowalutowe firmy.

Wiceminister ds. cyfrowej transformacji Ukrainy, Ołeksander Borniakow, zwrócił uwagę na zawarte w ustawie zapisy mające na celu przyciągnięcie „zagranicznych giełd na ukraiński rynek”.

Nowe prawo stanie się potężnym bodźcem do dalszego rozwoju kryptosfery na Ukrainie. Banki będą dla takich firm otwierać rachunki i przeprowadzać transakcje z nową klasą aktywów. Jestem przekonany, że na legalizacji nowego sektora gospodarki skorzysta społeczeństwo, ale też biznes i państwo – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kolejne zmiany w Polskim Ładzie! Składka zdrowotna jednak niżej?

Kolejne zmiany w Polskim Ładzie! Składka zdrowotna jednak niżej?

EBC: Oczekiwane spowolnienie tempa miesięcznego skupu aktywów w ramach PEPP

EBC: Oczekiwane spowolnienie tempa miesięcznego skupu aktywów w ramach PEPP