w

USA: Dwukrotny wzrost opodatkowania! Czy Amerykanie przeniosą kapitał?

W Stanach Zjednoczonych nadchodzi czas ogromnych zmian w systemie podatkowym. Według doniesień medialnych m.in. Bloomberga i New York Timesa w planach jest duża podwyżka podatku od zysków kapitałowych dla tych, którzy mają te zyski na poziomie przekraczającym milion dolarów.

  •  Do tej pory stawka tego podatku wynosiła 20 proc., a teraz ma urosnąć do 39,6 proc. 
  • Dodatkowo obowiązywał osobny podatek 3,8 proc. dotyczący dochodów z inwestycji, który pozostanie niezmieniony. W efekcie łączne opodatkowanie zysków kapitałowych w przypadku najbogatszych sięgnie aż 43,4 proc. 

Rzeczniczka Białego Domu powiedziała podczas konferencji prasowej, że prace nad szczegółami nowego pomysłu nadal trwają, ale też przypomniała słowa Joe Bidena sprzed kilku tygodni o tym, że żadne podatki nie wzrosną dla nikogo, kto zarabia mniej niż 400 tysięcy dolarów rocznie.

  • Na wieści o wyższym podatku odzysków kapitałowych zareagował rynek kapitałowy. Indeks S&P 500 spadł w ciągu kilku minut o 1,3 proc., a całą sesję zakończył spadkiem o 0,9 proc.

„To zachęci do sprzedaży w tym roku.” – podaje Bloomberg.

Tego typu zmiany są dla Wall Street są nieakceptowalne. Ponad dwukrotny wzrost opodatkowania sprawi, że kapitał może uciec i przenieść się do innych krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Moskwa - rosyjski minister obrony rozkazał w czwartek żołnierzom wrócić do swoich stałych baz po masowych ćwiczeniach na Krymie, w których wzięły udział dziesiątki okrętów wojennych, setki samolotów bojowych i tysiące żołnierzy w pokazie siły pośród napięć z Ukrainą.

Rosja robi odwrót. Żołnierze opuszczą Ukrainę?

Gowin: Odmrażanie gospodarki po majowym weekendzie?

Gowin: Odmrażanie gospodarki po majowym weekendzie?