ABC NEWS
w ,

Według modelu profesora Norpotha: Trump ma 91% szans na wygranie wyborów

Model wylicza zwycięskiego kandydata na podstawie wcześniejszych konkursów na prezydenta i kładzie nacisk na to, ile entuzjazmu kandydaci są w stanie wzbudzić na wczesnym etapie procesu nominacji – powiedział profesor Helmut Norpoth. Jest to model statystyczny, który opiera się na cyklu wyborczym jako predyktor głosowania w wyborach powszechnych. Model dotychczasowo poprawnie wskazał 25 wyników na 27 licząc od 1912 roku.

trump3 gty ml
Jim Watson/AFP/Getty Images

Pomimo ostatnich sondaży, które wskazują Joe Bidena jako faworyta w 2020 roku, profesor nauk politycznych nadal stoi przy swoim modelu prognozowania, który pokazuje, że prezydent Trump ma 91% szans na wygraną w listopadzie.

Obecne wyliczenia dają Trumpowi 91% szans na wygranie listopadowych wyborów. Wstępne wyniki powstały w oparciu o wyniki w New Hempshire i Południowej Karolinie plus dane z pierwszej kadencji Trumpa. Obecny prezydent mógłby liczyć na 362 głosy, a Joe Biden na 176.

biden gty er
Scott Eisen/Getty Images

Im bliżej listopada tak szanse mogą rosnąć według modelu: Trump do 95%, czyli otrzymałby 390 głosów elektorskich, a Sanders 148.

Zwycięstwo na wczesnych etapach kampanii jest kluczem do zwycięstwa wyborczego w listopadzie, opisuje profesor.

To, co sprzyja Trumpowi w 2020 roku, to również cykl wyborów prezydenckich trwający prawie 200 lat, co ilustruje zdjęcie z 1960 roku. Po jednej kadencji w Białym Domu partia sprawująca urząd jest faworyzowana do wygrania reelekcji, w odróżnieniu od sytuacji, gdy piastuje urząd przez dwie lub więcej kadencji.

image 5

Wysoka skuteczność modelu

Co jest istotne: tzw. primary model z niewielkimi modyfikacjami przewidział poprawnie większość wyborów prezydenckich za wyjątkiem 2000 roku, gdzie Al Gore przegrał wybory, ale wygrał w głosowaniu powszechnym.

Model oksfordzki przewidywał zwycięzcę powszechnego głosowania w 16 z 18 ostatnich wyborów i przedstawił całkowite odwrócenie swoich przewidywań zanim wybuch koronaawirusa uderzył w USA.

W ostatnich miesiącach, w związku z wybuchem koronaawirusa i wzrostem napięć rasowych po śmierci George’a Floyda, wybory prezydenckie nabrały dużego znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Unia Europejska prognozuje pogłębienie recesji

ceo 2

Najlepiej opłacani CEO