w , ,

Wiceszef Trybunału Stanu: godzina policyjna jest niezgodna z konstytucją

Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista i wiceprzewodniczący Trybunału Stanu – deklaruje, że on sam nie będzie się podporządkowywał temu ograniczeniu.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzieli poinformował, że od 28 grudnia do 17 stycznia zostaje wprowadzona kwarantanna narodowa – zamykamy wszystko ponownie, ponieważ dotychczas nic nie działało, więc rząd postanowił powtórzyć obostrzenia.

Dodatkowo: nowe restrykcje związane z epidemią koronawirusa. Jedną z nich ma być sylwestrowa godzina policyjna, czyli zakaz przemieszczania się między godz. 19 dnia 31 grudnia a godz. 6 rano dnia 1 stycznia.

  • Jak wskazuje prof. Marek Chmaj, aby takie rozwiązanie było prawnie skuteczne, rząd powinien wcześniej ogłosić stan klęski żywiołowej.
prof

Wiceszef Trybunału Stanu w swoim wpisie na Facebooku zaznacza.

  • Art. 52 konstytucji gwarantuje każdemu wolność przemieszczania się po terytorium Polski. Jednocześnie ten sam artykuł dodaje, że wolność ta może być ograniczona w ustawie. Z kolei art. 31 konstytucji mówi, iż ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać „istoty tych wolności”.
  • „Powstaje zatem pytanie kiedy ustawa może ograniczyć wolność poruszania się” – stwierdza prof. Marek Chmaj. I sam na nie odpowiada, odsyłając do art. 233 konstytucji, w którym „pozwolono, aby ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej dotyczyła także określonej w art. 52 ust. 1 wolności poruszania się”.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ziobro zapowiada ustawę odnośnie mediów społecznościowych

Mateusz Morawiecki: Rozważamy wprowadzenie dalej idących restrykcji

Mateusz Morawiecki: Rozważamy wprowadzenie dalej idących restrykcji