fot. Charles Thompson/ Pixabay
Wirtualne kasy fiskalne już od 1 czerwca. Na mocy rozporządzenia ministra finansów przedsiębiorcy mogą używać programów na urządzenia mobilne, zamiast systemów tradycyjnych.
Zmiany a rząd
Co ważne, ze względu na pandemię powszechny obowiązek wprowadzenia takich rozwiązań rządzący przesuwają na następny rok. Obecnie, wirtualne kasy fiskalne są wyłącznie alternatywą dla kas rejestrujących.
W pierwotnych planach Ministerstwa, wirtualne kasy fiskalne miały być stosowane przede wszystkim w branży transportowej (na wzór rozliczeń Ubera). W takim scenariuszu płatności odbywałyby się za pomocą aplikacji.
Sprawdź również: Idea Bank z Blikiem i nową mobilnością struktur
Jednak rząd rozszerzył obowiązek na kolejne branże – hotelarską i gastronomiczną. W pierwotnych założeniach obowiązkowe wirtualne kasy fiskalne miały wejść już od lipca. Pandemia pokrzyżowała plany ustawodawcy, ale rządzący nie rezygnują z pomysłu.
„Nowe rozwiązanie pozwoli na stosowanie do prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych kas mających postać oprogramowania, co ma zachęcić przedsiębiorców do wyjścia z szarej strefy poprzez łatwą dostępność i obniżenie całkowitych kosztów posiadania kas rejestrujących. Kasy te mają stanowić alternatywę dla użytkowanych dotychczas przez podatników kas rejestrujących” – czytamy w rządowej ocenie skutków ustawy.
Krytyka systemu
Pojawiają się także głosy, że aplikacje mobilne nie byłyby tak skuteczne, jak kasy tradycyjne. Istnieje też pole do tzw. kreatywnej księgowości.
– Początkowo kasy wirtualne miały być przeznaczone wyłącznie dla usług transportowych, jednak w drugim projekcie rozporządzenia zdecydowano, że trafią one również do branż wrażliwych podatkowo, takich jak HoReCa czy branża węglowa. Czy stać nas na tak poważne rozszczelnienie systemu podatkowego? Uważam, że wirtualne kasy fiskalne wprowadzane w ten sposób, stanowią realne zagrożenie dla budżetu państwa – powiedział Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.
Z kolei Ministerstwo Finansów deklaruje całkowitą skuteczność systemu i, co ważne, możliwość kontroli księgowania w czasie rzeczywistym. Resort powołuje się m.in. na ustalenia Komisji Europejskiej.
Sprawdź również: Umowa o dzieło z obowiązkiem rejestracji w ZUS
Z powodu pandemii rozporządzenie wejdzie w życie nieco później. Lokale gastronomiczne obowiązkowo zainstalują wirtualne kasy fiskalne nie 1 lipca 2020 r., ale 1 stycznia 2021 r. Z kolei salony fryzjerskie, kosmetyczne czy punkty medyczne przejdą na system mobilny nie z dniem 1 stycznia 2021 r., a 1 lipca 2021 r.
Źródło: Money.pl