iStock/RomoloTavani
w , ,

Wojna dwóch największych CEO. Kosmiczna wojna prywaciarzy. Musk i Bezos

Fot: iStock/RomoloTavani

Przed weekendem media zelektryzowała informację, że gigant Amazon ma świadomość swojej pozycji na rynku i chętnie to wykorzystuje – jak dowiadujemy się po wycieku maili Jeffa Bezosa. Prezes Amazonu ma nos do interesów, więc walczy o swoją pozycję na rynku i będzie to robił dopóki nie zakażą mu tego politycy. Drugim aspirującym monopolistom jest CEO Tesli, Elos Musk. W ciągu ostatnich 15 lat, obaj panowie, stali się celebrytami. Musk ma SpaceX i kosmiczne ambicje, Bezos posiada Blue Origin. Musk ma pretensje do Bezosa, że ten go kopiuje w kwestii autonomicznych samochodów oraz lotów w kosmos. Nazwał Bezosa naśladowcą swoich interesów.

Space Race

Musk i Bezos to dwaj najpotężniejsi prezesi na świecie. Bezos jest obecnie najbogatszym żyjącym człowiekiem i przez niektóre media w USA nazywany jest po prostu królem, bo jego interes przypomina małe państewko w kraju. On jako król, a pracownicy najniższego szczebla pracują w dramatycznych warunkach pod dużą presją, gdzie komputery liczą im czas czy nie za wolno chodzą. Oprócz tego Bezos chce realizować swój własny plan kosmiczny – Blue Origin.

Oto jak zaczęła się rywalizacja Muska i Bezosa

jeff bezos young 2000
AP Photo/Stevan Morgain

Bezos uruchomił własną platformę PRIME co jest odpowiedzią na Netflix, HBOGO i tworzy własną infrastrukturę chmury, Amazon Web Services. Gigant e-commerce wchodzi do Polski i stanowi poważną konkurencję dla Allegro, które szuka kapitalizacji na giełdzie. Niektórzy twierdzą, że to ostatnie tchnienie Allegro zanim zostanie zjedzone przez amerykańskiego giganta.

Bezos w 1982 roku, po ukończeniu szkoły średniej, powiedział w Miami Herald, że jest ambicja to stworzenie kolonii kosmicznej dla ludzi. W 2000 roku, Bezos uruchomił startup skoncentrowany na locie w kosmos – Blue Origin.

Musk bywał już milionerem przed Teslą

peter thiel elon musk early paypal

W tym samym czasie jak Bezos odpalał Blue Origin, Musk, sprzedał już Zip2, startup który rozpocząłem z bratem. Firma rodzeństwa poszła za 300 milionów dolarów. Potem Musk rozpoczął budowę PayPala, którego sprzedał eBay`owi za 1,5 miliarda dolarów.

Musk zarobiło około 160 milionów dolarów na sprzedaży systemu PayPal i wykorzystało te pieniądze do uruchomienia SpaceX w 2002 roku.

Jak uruchamiałem swoje startupy to nie pozwoliłem w nie inwestować moim przyjaciołom, ponieważ każdy straciły swoje pieniądze, wolałem ryzykować swoje środki, stwierdza Elon Musk w wywiadzie dla South by Southwest w 2018 roku.

Musk i Bezos spotykają się na kolacji, 2004 rok

jeff bezos 2000
Toshiyuki Aizawa/Reuters

Do 2004 roku, Blue Origin oraz SpaceX były w poważnych powijakach. Żaden z tych projektów nie miał jeszcze bazy nawet, aby planować misje kosmiczną. Wszystko przypominało odpalenie garażowej firmy.

Rywalizacja dopiero zapłonęła po spotkaniu Bezosa i Muska w 2004 roku na obiedzie. Coś tam poszło mocno nie tak. – Zrobiłem, co mogłem, aby dać dobrą radę, którą on w zignorował. – żalił się Musk po spotkaniu według książki Christiana Davenporta, Baronowie przestrzeni.

Dzierżawa od NASA

elon musk ignition conference 2013

W 2013 roku nastąpiło jedne z większych napięć. SpaceX próbował uzyskać wyłączność na korzystanie z NASA launchpad. Blue Origin wraz z United Launch Alliance złożył formalny protest do Kongresu, aby zablokować SpaceX.

Bezos proponował, aby NAXA launchpad przekształcić w komercyjny port kosmiczny dostępny dla wszystkich firm zajmujących się lotami w kosmos.

Musk powiedział, że to fałszywa taktyka Bezosa. Blue Origin nie udało się jeszcze stworzyć niezawodnego statku kosmicznego, pomimo 10 lat pracy spędzonego na rozwoju, podsumował Musk swojego rywala w Space News. Jeśli w ciągu najbliższych pięciu lat pojawią się w jakiś sposób z pojazdem spełniającym standardy NASA w zakresie ratingu ludzkiego, który może zadokować w Stacji Kosmicznej, co ma zrobić Pad 39A, chętnie spełnimy ich potrzeby. Szczerze mówiąc, myślę, że jesteśmy bardziej skłonni odkryć jednorożce tańczące w kanale płomieniowym

SpaceX w końcu wygrał prawo do przejęcia Pada.

2014 rok – wojna patentowa

SpaceX drone ship
BRUCE WEAVER/AFP via Getty Images

Blue Origin uzyskał patent na statki dronowe, które są używane do lądowania rakiet wspomagających. SpaceX złożyło wniosek o unieważnienie patentu.

Posiadanie patentu przez Blue Origin oznaczałoby, że SpaceX musiałby zapłacić za korzystanie z tej technologii. SpaceX argumentował, że nauka w patencie to „stary kapelusz”, biorąc pod uwagę, że koncepcja statków dronowych istnieje od dziesięcioleci.

Sędzia stanął po stronie SpaceX, co doprowadziło do wycofania przez Blue Origin większości zastrzeżeń w patencie.

Panowie kłócą się na Twitterze

Jeff Bezos Blue Origin
Isaiah J. Downing/Reuters

Blue Origin z powodzeniem zakończył testy lądowania swoją rakietę New Shepard w 2015 roku, Bezos zamieścił na Twitterze film, nazywając go „najrzadszą z bestii – używaną rakietą”.

image 3

Bezos wbijał szpilki po tym jak SpaceX testował statek Falcon9

image 4

Musk zaczepia Bezosa – krytykuje jego podejście do filozofii firmy

elon musk spacex
John Raoux / AP Images

Elon Musk żalił się swojemu biografowi Ashlee Vance, że Blue Origin wielokrotnie próbował zwerbować jego pracowników.

Według Muska, konkurencja proponował jego fachowcom podwójne wynagrodzenie.

CEO Tesli ujawnił również, że SpaceX ustawił filtr mailowy dla słów „niebieski” i „pochodzenie”, według Space News.

Kiedy BBC zapytało Muska o Bezosa w 2016 roku, odpowiedział: „Jaki Jeff?”

elon musk
REUTERS/Steve Nesius

Musk nazywa Bezosa naśladowcą – raz po tym jak Amazon ogłosił swój plan wystrzelenia satelity, a kolejny raz jak Amazon zakupił samojezdną firmę Zoox.

Panowie sprzeczali i wypominali sobie nawet nazywacie pojazdów do poruszania się na księżycu.

Bezos mniej atakował, był bardziej dyplomatyczny i powściągliwy

jeff bezos blue origin blue moon
REUTERS/Clodagh Kilcoyne

Bezos nie chciał tracić energii na przepychanki słowne z Muskiem, więc postanowił ustrzelić większy cel: skolonizowanie Marca, głównego celu SpaceX

Najpierw zamieszkaj na szczycie Mount Everest przez rok i zobacz, czy ci się spodoba, bo to raj ogrodowy w porównaniu z Marsem, powiedział Bezos w 2019.

Podczas swojej prezentacji na Blue Moon, Bezos po raz kolejny odniósł się do marsowych ambicji SpaceX, tytułował slajd o Marsie „FAR, FAR AWAY.”

Elon Musk

W wywiadzie dla New York Times, Musk uczepił się wieku Bezosa.

W obszernym wywiadzie dla Timesa, 49-letni Musk skorzystał z okazji, by skomentować Blue Origin, co sugeruje, że 56-letni Jeff Bezos jest za stary, a Blue Origin za wolny, by kiedykolwiek dokonać prawdziwego postępu.

Tempo postępu jest zbyt wolne, a ilość lat, które mu pozostały, nie wystarcza, ale nadal cieszę się, że robi to, co robi z Blue Origin, powiedział Musk.

elon musk
REUTERS/Brendan McDermid/File Photo

Punktem sporu jest przestrzeń kosmiczna, ale Musk ostatnio atakuje Amazon za bycie monopolistą

Po tym, jak redakcja Amazona odmówiła wydania książki o koronaawirusie autorstwa Alexa Berensona, Musk zatweetował do Bezosa, że sytuacja jest „szalona” i wezwało do rozbicia Amazona..

image 6

Komentarze Muska były odpowiedzią na odmowę wydania książki Berensona „Unreported Truths about COVID-19 and Lockdowns” przez Amazon’s Kindle Direct Publishing Service. Berenson napisał na Twitterze zrzut ekranu z maila, który otrzymał od Amazon i powiedział, że firma „cenzurowała” jego książkę. Na zrzucie ekranu ukazał się oddział wydawniczy, który twierdzi, że książka nie jest zgodna z jego wytycznymi.

Amazon później powiedział Business Insider, że książka została omyłkowo usunięta i zostanie przywrócona.

Musk i Bezos mimo całego konfliktu wciąż prą naprzód rozwijając swoje firmy i nakręcając rywalizację

Jeff Bezos Elon Musk
REUTERS/Joshua Roberts

W maju SpaceX we współpracy z NASA wysłał w kosmos dwóch astronautów.

Spełnienie marzeń ludzi SpaceX, komentował Musk.

W międzyczasie, inne przedsięwzięcie Muska, Tesla, w ostatnich tygodniach osiąga rekordowe szczyty na giełdzie. Firma doniosła o hitowych wynikach w drugim kwartale. Na początku tego miesiąca Elon Musk zajął piątą pozycje co do wielkości majątku netto osobą na świecie z majątkiem na ponad 74 mld dolarów.

image 7

Bezos jest najbogatszym człowiekiem na świecie. W lipcu wzbogacił się o 13 miliardów, zwiększając swój majątek netto do 189 miliardów dolarów.

CEO Amazona ma obecnie inny kłopot na głowie, stoi w obliczu rządowej kontroli jeżeli chodzi o ustawy anty-monopolowe. Amazon nadal się rozwija – firma odnotowała ogromny wzrost zysków w drugim kwartale po gwałtownym wzroście popytu w czasie kryzysu związanego z koronaawirusem.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *