W ramach turnieju WOLNE PIONY – 1. Mistrzowa Polski Wolnościowców – szachy online (link do wydarzenia) przybliżymy sylwetki najlepszych graczy szachowych na świecie. Choć „najlepszy” to pojęcie subiektywne to w szachach obowiązuje system rankingowy Elo – nazwany tak na cześć jego twórcy Arpado Elo. Światowa Federacja Szachowe (FIDE) używa tej klasyfikacji od 1970 roku w celu sformalizowania rangi profesjonalistów.
Po premierze głośnej produkcji Netflixa, „The Queen`s Gambit” szachy przeżywają istny renesans,
Listę przygotował Jak Kozak – redaktor naczelny portalu INFOSZACH.
Magnus Carlsen
- Mistrz świata od 2013 roku, osiągnął najwyższy ranking w historii szachów (2889 Elo w 2014 roku), w wieku 19 lat został najmłodszym w historii liderem światowej listy rankingowej, przez kilka lat lider wszystkich list rankingowych (szachy klasyczne, szybkie i błyskawiczne).
- Przez wielu nazywany najlepszym szachistą w historii, miał w młodości bardzo agresywny styl gry, który ewoluował do stabilnego wykorzystywania przewag, by wykończyć przeciwnika. Często schodzi z utartych ścieżek debiutowych, by wyrwać rywala z jego encyklopedycznego przygotowania. W swoich treningach stosuje wiele metod z innych sportów, między innymi kriogenikę w celu regeneracji.
Fabiano Caruana
- Aktualny wicemistrz świata – w 2018 roku zremisował wszystkie 12 partii meczu mistrzostwo świata z Carlsenem, przegrał dopiero w dogrywce. Jest najlepszym amerykańskim szachistą, uważany jest za największego znawcę szachowej teorii i wielkiego wirtuoza końcówek. Pomimo bycia numerem dwa na świecie w szachy klasyczne, to w szachach szybkich, gdzie czas do namysłu jest krótszy, nie idzie mu już tak dobrze.
Ding Liren
- Jedyny przedstawiciel Państwa Środka wśród najlepszych szachistów. Jego styl gry można określić jako „żelazny” – bardzo rzadko przegrywa, genialnym zmysłem obronnym potrafi wybronić się nawet z największych tarapatów. Jako jedyny Chińczyk w historii przekroczył magiczną barierę 2800 punktów Elo.
Ian Nepomniachtchi
- Popularny „Nepo” wraz z kolejnym na liście MVL wspólnie prowadzą po pierwszej połowie turnieju kandydatów – zwycięzca tego turnieju zmierzy się z Carlsenem w grudniu tego roku o tytuł mistrza świata. Jest obecnie najlepszym przedstawicielem rosyjskiej szkoły szachowej, która rządziła szachowym światem od 1948 do 2007 roku (z przerwą jedynie na genialnego Fischera w latach 1972-1975).
Maxime Vachier – Lagrave
- Francuz od lat przewija się w światowej czołówce, ale w przeciwieństwie do większości swoich kolegów, którzy zawodowo grają w szachy, ukończył studia. Jego wybór padł na matematykę. W drugiej połowie kwietnia wraz z Caruaną, Dingiem i Nepo walczyć będzie o awans do meczu o mistrzostwo świata.
Levon Aronian
- Niezwykle lubiany zarówno w kraju, jak i na świecie Ormianin Aronian zdobywał tytuły mistrza świata w szachach szybkich i błyskawicznych w 2009 i 2010 roku. Jego wyczyny na szachowych deskach dały mu czwarte miejsce all-time pod względem rankingu: za Carlsenem, legendarnym Kasparowem i wspominanym wyżej Caruaną.
Alexander Grischuk
- Sasza zyskał łatkę zapalonego pokerzysty i blitzkarza (czyli szachisty grającego w szachy błyskawiczne), jednak jest to krzywdząca opinia. Od wielu lat zdobywał najwyższe laury w blitzu, jednak równie długo jest w czołówce w szachach klasycznych. Jego partie są często jednymi z bardziej porywających do oglądania.
Wesley So
- Wesley wygrał zorganizowane w 2019 roku Mistrzostwa Świata w Szachy Fischera (zwane również jako szachy960), w finale gromiąc Carlsena wynikiem 13,5:2,5! Są to szachy, w których losuje się początkowe ustawienie figur, takich pozycji jest dokładnie 960. Powoduje to, że zawodnicy nie mogą grać pozycji znanych z literatury szachowej, tylko muszą pomysłowo zaplanować potyczkę. Świadczy to o wielkim talencie tego zawodnika, który w top10 jest najmłodszy (So urodził się na Filipinach w 1993 roku, obecnie reprezentuje USA).
Shakhriyar Mamedyarov
- Imię tego pochodzącego z Azerbejdżanu zawodnika oznacza po prostu „Szachistę”. I faktycznie, to szachista przez wielkie S. Wielokrotnie prowadził do boju reprezentację swojego kraju, wygrywał wiele turniejów, także w tych w których nie był uważany za faworyta. Najbliżej walki o mistrzostwo świata był w 2018 roku, gdy zajął drugie miejsce (za Caruaną) w turnieju kandydatów.
Teimour Radjabov
- Drugi Azer w top10, jednak o pewnej ciekawej cesze – jako jedyny z całej światowej czołówki nie osiągnął wybitnych sukcesów w turniejach indywidualnych dla czołówki (zwanych superturniejami). Zawsze grał solidnie i dobrze, lecz nigdy najlepiej. Szeroko znane jego nazwisko stało się w 2003 roku, gdy w wieku 16 lat przerwał aż siedmioletnią serię partii białymi bez porażki Kasparowa. W 2012 roku był bardzo blisko przebicia się przez magiczną barierę, jednak zabrakło naprawdę niewiele – jego najwyższy ranking wyniósł 2799,6 Elo!