w

Wraca temat opłaty od smartfonów. Ile zapłacimy?

fot: unplash

Rząd chce podwyższyć opłatę reprograficzną i szacuje przychody z tego tytułu na 318-398 mln zł rocznie, a w ciągu nadchodzących 10 lat na kwotę 3,57 mld zł – podano w ocenie skutków regulacji projektu ustawy.

Autorzy projektu zakładają, że producenci sprzętu, by utrzymać konkurencyjność oferowanych produktów, będą musieli obniżyć ceny, by zrekompensować wzrost opłaty.

„Jeżeli tego nie zrobią, konsumenci, korzystając z jednolitego rynku w UE, będą zamawiali produkty elektroniczne z innych krajów UE” – napisano.

  • Opłata reprograficzna, potocznie nazywana „podatkiem od smartfonów” miała sprawić, że ceny sprzętu elektronicznego pójdą w górę nawet o 600 zł, ale zyskają na tym polscy artyści.

W odpowiedzi Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu już w marcu broniło nowej opłaty i tłumaczyło, że ta nie jest podatkiem.

  • Resort wskazał wówczas, że składka zakłada też stworzenie Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych, na który trafi od 30 proc. do 49 proc. środków pobranych z opłaty reprograficznej (w zależności od typów urządzeń). Pozostałe środki zostaną przekazane stowarzyszeniom reprezentującym twórców, w szczególności naukowców, dziennikarzy i artystów.
  • DGP podaje, że 300 mln zł trafi w przyszłym roku z rozszerzonej opłaty reprograficznej do Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych.

Zdaniem gazety, środki na ten cel zostaną pozyskane z opłaty reprograficznej od producentów i importerów urządzeń do kopiowania i odtwarzania muzyki, filmów, książek, artykułów, obrazów lub animacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

vitalik został miliarderem w wieku 27 lat

Twórca kryptowaluty Ethereum został miliarderem w wieku 27 lat!

“W instrybutor nie szczel!” – policjanci ukarani za akcję w Rymaniu!

„W instrybutor nie szczel!” – policjanci ukarani za akcję w Rymaniu!