w

Wzrost cen materiałów budowlanych. UOKiK wkracza do akcji

fot: flickr.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy na rynku materiałów budowlanych mamy do czynienia ze zmową. Chodzi o wzrost cen styropianu, wapna i cementu.

W przypadku części z nich wzrost był dwucyfrowy w stosunku do tego samego okresu 2020 r. W konsekwencji wykończenie lub remont mieszkania będą tej wiosny dużo droższe niż przed rokiem.

  • Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie ustalenia, czy dochodzi do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej na rynku styropianu.
  • Urząd przeanalizuje również zmiany cen cementu i wapna w ramach badania rynku.  
  • Za ograniczanie konkurencji grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.


Prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny informuje, że podczas postępowania wyjaśniającego Urząd skontroluje, czy dochodzi na tym rynku do niedozwolonych porozumień cenowych lub nadużywania pozycji dominującej.

–  Zbadamy zachowania przedsiębiorców pod kątem zmów lub nadużywania pozycji dominującej. Niepokojące mogą być znaczące, nagłe wzrosty cen materiałów budowlanych. Chodzi przede wszystkim o weryfikację, czy podwyżki wykraczają poza podstawy makroekonomiczne i czy nie są skutkiem praktyk ograniczających konkurencję – wyjaśnia Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

ŹRÓDŁO: UOKIK


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na przełomie maja i czerwca będzie można odmrażać znaczną część gospodarki - oświadczył w poniedziałek w Lubinie premier Mateusz Morawiecki. Zastrzegł, że zależy to od tempa szczepień przeciwko koronawirusowi.

Morawiecki: odmrażanie gospodarki możliwe na przełomie maja i czerwca

Jesteśmy na dobrej drodze, żeby rzeczywiście do odmrożenia mogło dojść - stwierdził w poniedziałek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do możliwości zniesienia obostrzeń pandemicznych. Zaznaczył, że nie da się w nieskończoność zamrażać gospodarki.

Jacek Sasin: jesteśmy na dobrej drodze do odmrożenia