Oddział ZUS w Lublinie fot. Wikimedia Commons
w ,

Zwolnienia z ZUS – kto skorzysta?

Przyjęte w ramach tzw. tarczy antykryzysowej zwolnienie ze składek ZUS przysługuje m.in. osobom, które już wcześniej uregulowały należności.

W zapisach ustawy znajdziemy poprawkę mówiącą, że „zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za marzec 2020 r. także wówczas, gdy należności te zostały opłacone”.

ZUS tłumaczy, iż jeśli ktoś złożył wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek obejmujący marzec oraz spełnia inne warunki ściśle określone w ustawie, zostanie zwolniony ze składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za ten miesiąc. Środki uregulowane przed złożeniem wniosku przejdą na poczet kolejnych miesięcy lub mogą być oddane płatnikowi.

fot. Tyler Franta/ Unsplash
fot. Tyler Franta/ Unsplash

„Jeśli chce otrzymać zwrot pieniędzy, powinien złożyć wniosek w tej sprawie najpóźniej przed upływem terminu opłacenia kolejnej składki. Jeśli nie zrobi nic, nadpłata zostanie zaliczona na poczet kolejnych należnych składek” – czytamy w informacji ZUS.

Osoby wcześniej zalegające z płatnościami otrzymają zwrot o wiele mniejszy, ponieważ w pierwszej kolejności będą regulowane ich długi z poprzednich miesięcy.

Istnieje jednak haczyk względem średnich przedsiębiorców.

„Firmy zgłaszające od 10 do 49 osób mają jednak mniej czasu, ponieważ są zwolnione jedynie z połowy składek wykazanych w deklaracjach, a zatem najbliższy wiążący termin opłacenia składek wystąpi dla nich już w maju i wtedy też nastąpi zaliczenie nadpłaty na poczet składek” – zastrzega ZUS.

fot. Scott Graham/ Unsplash
fot. Scott Graham/ Unsplash

Ze zwolnienia ZUS (za marzec, kwiecień i maj) skorzystają:

  1. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą (m.in. samozatrudnieni):
    • jeżeli prowadziły ją przed 1 kwietnia 2020 r.
    • przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów o PIT uzyskany w pierwszym miesiącu wskazanym we wniosku nie był wyższy od 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (czyli od kwoty 15 tys. 681 zł)
    • i pod warunkiem, że ich dochód z tej działalności w lutym 2020 r. nie był wyższy niż 7 tys. zł.
  2. Płatnicy, którzy byli zarejestrowani w ZUS jako płatnicy składek i zgłosili do ubezpieczeń poniżej 10 osób według stanu na wskazany w przepisach dzień (w wysokości 100 proc. należnych z deklaracji rozliczeniowej składek);
  3. Płatnicy, którzy byli zarejestrowani w ZUS jako płatnicy składek i zgłosili do ubezpieczeń od 10 do 49 osób według stanu na wskazany w przepisach dzień
  4. Spółdzielnie socjalne, jeżeli były zarejestrowane jako płatnik składek przed 1 kwietnia 2020 r.

Ze zwolnienia ze składek zdrowotnych, ale wyłącznie za kwiecień i maj skorzystają również przedsiębiorcy z tzw. ulgą na start (przy zachowaniu warunków z pkt. 1).

Źródło: TVN24/ Money

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fot. Facebook/ Głogów

Porozrzucane broszury przypominające karty do głosowania na ulicach Głogowa

fot. AbsolutVision/ Unsplash

Ponad 60 proc. Polaków docenia wolność mediów