Fot: Marek Śliwecki/ Wikimedia commons.
Zwolnienie z ZUS wiąże się ze złożeniem wniosku. Może on obejmować umorzenie aż za 3 miesiące – marzec, kwiecień oraz maj 2020 roku. Już wkrótce upływa data składania wniosków.
Wniosek można złożyć papierowo lub elektronicznie (za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych – PUE ZUS). Jest to opcja szybsza i daje możliwość podglądu statusu realizacji podania.
Zwolnienie z ZUS będzie możliwe wyłącznie w przypadku złożenia odpowiedniego wniosku do dnia 30 czerwca br. Program obejmuje umorzenie danin na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.
Jak podaje redakcja Business Insider, do tej pory zwolnienie z ZUS objęło już składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych o łącznej kwocie przeszło 7,5 mld zł.
Najwyższe kwoty ZUS notuje w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Na samym Śląsku zwolnienie z ZUS zostało przyznane ponad 205 tys. firm na kwotę prawie 912 mln zł.
Zwolnienie z ZUS przysługuje małym firmom, które zgłaszają do ubezpieczeń społecznych do 9 osób (przysługuje za przedsiębiorcę oraz zatrudnionych).
Po nowelizacji także samozatrudnieni, których przychody przekraczają 3-krotność średniego wynagrodzenia, ale dochody są niższe niż 7 tys., mogą złożyć wniosek o 3-miesięczne umorzenie składek. Nie jest to jednak koniec możliwości dla przedsiębiorców.
– Firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób mogą być objęte 50-procentowym umorzeniem kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych – wyjaśnia Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Sprawdź również: Estoński CIT w Polsce za ok. pół roku. Są szczegóły
Źródło: businessinsider.com.pl