TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia merytorycznego sporu. Decyzja ta wiąże się ze skargą Czech, w ocenie których kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w poniedziałek w Brukseli z premierem Czech Andrejem Babiszem w sprawie kopalni Turów.
W nocy z poniedziałku na wtorek premier poinformował, że „jesteśmy bardzo bliscy porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni Turów.„
- W wyniku porozumienia Czesi mają wycofać pozew w tej sprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wstępne porozumienie zakłada, że Polska zainwestuje 45 milionów euro w wieloletnie projekty na tym obszarze – poinformował premier Mateusz Morawiecki. „Zgodziliśmy się również na powołanie komisji eksperckiej, która będzie badała środowiskowe kwestie związane z odkrywką. PGE przeprowadzi również, do końca, inwestycję ekranu doziemnego, który do pewnego stopnia będzie eliminował odpływ wody.
Z drugiej strony Polska Grupa Energetyczna będzie prowadziła prace przy wałach, które mają zapobiegać przedostawaniu się pyłków na stronę czeską” – dodał szef polskiego rządu.