Stopy procentowe na Węgrzech znowu poszły w górę
Narodowy Bank Węgier konsekwentnie podnosi stopy procentowe, by walczyć z inflacją. To już piąta taka zmiana w od czerwca tego roku.
Referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 1,65 proc. do 1,80 proc. Takie posunięcie szło w parze z oczekiwaniami większości analityków.
- Polski bank centralny w październiku podniósł stopy procentowe z 0,1 do 0,5 proc.
Głównym powodem pierwszego od niemal dekady cyklu podwyżek stóp procentowych na Węgrzech pozostaje inflacja, która nad Balatonem utrzymuje się na jednym z najwyższych poziomów w Unii Europejskiej. We wrześniu inflacja CPI na Węgrzech wyniosła 5,5 proc., a w Polsce 5,9 proc. – osiągając tym samym najwyższy wynik od 20 lat.
Sytuacja w Polsce
Stopy procentowe w Polsce spadały nieprzerwanie od maja 2012 roku, aż do października b.r. Na początku pandemii, w marcu 2020 roku znajdowały się na poziomie 1 proc., a na koniec maja wynosiły już zaledwie 0,1 proc. Niestety, rosnąca inflacja może wymusić ich podniesienie.
Ekonomiści zwracają uwagę, że nie można wykluczyć, iż stopy procentowe wzrosną do poziomu nawet wyższego niż przed pandemią. Dla wielu polaków posiadających kredyty hipoteczne z pewnością nie jest to dobra wiadomość.
„Przywracanie poziomu stóp procentowych sprzed pandemii, w bardzo ostrożnym tempie, jest nieuniknione, ale nie można na razie powiedzieć, jaki mógłby być harmonogram zmian” – powiedziała w Radiu Wnet członkini RPP Grażyna Ancyparowicz.